Jak ograniczyć nielegalny handel drewnem w Polsce?


drewno-szkolenie W dniach 14-17 czerwca 2016 r. funkcjonariusze Policji i Służby Celnej uczestniczą w Białowieży w zorganizowanym przez PTOP „Salamandra” szkoleniu dotyczącym handlu drewnem z zagrożonych gatunków drzew (głównie tropikalnych) i wykonanymi z niego produktami. Uczą się, jak wstępnie rozpoznawać chronione gatunki, jakie produkty są z nich najczęściej wykonane i skąd pochodzą.

Szacuje się, że w Unii Europejskiej nawet 20% importowanego drewna ma nielegalne pochodzenie i zostało pozyskane w sposób przyczyniający się do degradacji środowiska naturalnego (zwłaszcza zanikania lasów tropikalnych). Mimo to w Polsce do tej pory wykrywano jedynie pojedyncze, drobne nieprawidłowości. Wynikało to przede wszystkim z tego, że ani celnicy ani policjanci nie mieli wystarczającej wiedzy, jakie gatunku drzew i rodzaje okazów objęte są ochroną i w jaki sposób je rozpoznać. Stąd konieczne jest szkolenie, w wyniku którego uzyskają niezbędną wiedzę.

Warsztaty prowadzą dwaj eksperci z Holandii (doświadczeni funkcjonariusze inspekcji ochrony środowiska oraz służby celnej, specjalizujący się m.in. w zagadnieniach dotyczących drewna) oraz ekspertka z laboratorium celnego w Gdyni, która wcześniej – dzięki projektowi PTOP „Salamandra” – została przeszkolona w tej dziedzinie w Wielkiej Brytanii.

W ramach tego samego projektu Towarzystwo zgromadziło także kolekcję próbek drewna kilkudziesięciu najczęściej spotykanych w handluj gatunków drzew tropikalnych – w tym taksonów ujętych w załącznikach CITES. Po szkoleniu, podczas którego próbki te są wykorzystywane do celów edukacyjnych, zostaną przekazane do laboratorium celnego, jako materiał porównawczy.

Jest szansa, że dzięki poszerzeniu swojej wiedzy, polskie służby egzekwujące prawo zaczną skuteczniej kontrolować handel drewnem i ograniczać jego nielegalną część.
Warsztaty zostały zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz International Fund for Animal Welfare.