Potrzebne mile na ochronę przyrody

Jeśli masz zapas mil premiowych za loty i nie planujesz ich wykorzystania – możesz je przeznaczyć na cel, który przesłuży się przyrodzie! Eksperci z PTOP „Salamandra” planują udział w Konferencji stron CITES, by walczyć o skuteczną ochronę gatunków zagrożonych przez międzynarodowy handel. Przekazanie mil na zakup biletów lotniczych pomoże to zrealizować.

Konferencje Stron Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) odbywają się co ok. 3 lata. Eksperci i przedstawiciele państw, które podpisały tę Konwencję, decydują podczas nich, jakie gatunki objąć poszczególnymi formami ochrony oraz jakie dokładnie zasady handlu czy wyjątki od zakazów mają ich dotyczyć. Od roku 2004 w konferencjach tych oraz spotkaniach organów (komitetów) Konwencji aktywnie uczestniczą przyrodnicy z naszego Towarzystwa – jako niezależni eksperci, a czasami jako oficjalni przedstawiciele Polski. Ponieważ na forum CITES bardzo liczą się argumenty merytoryczne, przez te kilkanaście lat udało się nam sporo wywalczyć. Między innymi dzięki naszym staraniom wszystkie rysie nadal objęte są ochroną oraz funkcjonuje specjalna międzynarodowa grupa robocza do spraw nielegalnego, internetowego handlu zagrożonymi gatunkami. Podczas prezydencji Polski w UE nasi eksperci współkoordynowali stanowiska całej Unii Europejskiej, które były wówczas bardzo pro-przyrodnicze.

zyrafy-Mara W tym roku podczas Konferencji Stron CITES jak zwykle rozstrzyganych będzie wiele istotnych spraw. Na przykład 20 krajów afrykańskich zaproponowało objęcie ochroną CITES żyraf, a Unia Europejskie waha się, czy ich poprzeć. Część państw chce wzmocnienia ochrony słoni afrykańskich, a niektóre przeciwnie – proponują wznowić handel kością słoniową. Pod ochronę proponowanych jest wiele gatunków gadów czy płazów (w tym salamander) zagrożonych z przez handel do celów amatorskich hodowli na całym świecie, w tym w Polsce. Unia Europejska w przypadku wielu z tych wniosków wciąż nie podjęła decyzji – jak głosować. Rozstrzygnięcia będą zapadały podczas Konferencji, w wyniku dyskusji. Jak wskazuje nasze doświadczenie, delegacje z wielu krajów naszego regionu nie należące do Unii Europejskiej często w ogóle nie mają przegotowanych stanowisk i są otwarte na argumenty z różnych stron. Naszego głosu w interesie przyrody nie może więc tam zabraknąć!

Oczywiście w tym roku nie możemy liczyć na jakiekolwiek instytucjonalne wsparcie udziału naszych ekspertów w Konferencji. Udział dwóch przyrodników z naszego Towarzystwa w tym spotkaniu będzie całkowicie wolontariacki. Jednak sama podróż do Kolombo na Sri Lance, gdzie odbędzie się ta intensywna, 2-tygodniawa konferencja, jest dość droga.
Dlatego zwracamy się do często podróżujących samolotami miłośników przyrody. Jeśli ktoś ma zebranych co najmniej 60.000 mil w programie lojalnościowym Miles&More i zechciałby przeznaczyć je na zakup biletu dla jednego z naszych specjalistów (my pokryjemy opłaty dodatkowe), stanowiłoby to znaczące wsparcie. Osoby takie prosimy o kontakt pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Oczywiście inne formy pomocy też będą mile widzialne.