Przemyt węgorzy do Polski

Szczecińscy celnicy wykryli przemyt 25.000 kg mrożonych węgorzy europejskich. Ryby zadeklarowano jako niechronione węgorze japońskie Anguilla japonica. Jednak analiza DNA wykonana na zlecenie celników wykazała, że są to węgorze europejskie Anguilla anguilla - gatunek, który od 13 Marca 2009 r. objęty jest ochroną na podstawie konwencji waszyngtońskiej (CITES) oraz powiązanych z nią przepisów Wspólnoty Europejskiej.


Transport węgorzy miał trafić do przedsiębiorcy z woj. warmińsko-mazurskiego. W ciągu ostatnich 6 miesięcy, czyli od czasu objęcia tego gatunku ochroną, do Polski sprowadzono już z Chin legalnie (na podstawie odpowiednich zezwoleń CITES) prawie 250 ton mrożonych, patroszonych węgorzy. Mało kto zdaje sobie sprawę, że zdecydowana większość obecnych na Polskim rynku wędzonych czy smażonych węgorzy nie pochodzi z polskich jezior, rzek czy morza, lecz z podchowalni w Chinach. Chińscy przedsiębiorcy sprowadzają z Europy tzw. narybek szklisty, który jest wyłapywany podczas podróży do europejskich rzek z Morza Sargassowego, gdzie ryby te odbywają tarło. Po kilkunastu do kilkudziesięciu miesiącach (w zależności od intensywności tuczu) trafiają one na stoły na całym świecie – w tym i w Polsce.


Intensywne odłowy narybku w ujściach rzek są (obok przegradzania rzek oraz zapewne zmian klimatycznych) jedną z głównych przyczyn, które doprowadziły węgorza europejskiego na skraj wymarcia. W 2007 r. państwa będące sygnatariuszami CITES zdecydowały, że od 13 marca 2009 r. gatunek ten zostanie objęty ograniczeniami w międzynarodowym handlu, co ma wesprzeć wysiłki Unii Europejskiej na rzecz jego ratowania. Łamanie przepisów związanych z przewozem węgorzy europejskich przez granice Wspólnoty zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd powinien orzec przepadek wartej koło pół miliona złotych partii ryb. Może też nakazać winnemu zapłatę nawiązki pieniężnej. W tym wypadku importer może dodatkowo odpowiadać za próbę wprowadzenia w błąd organów celnych i przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów.


Andrzej KepelZOBACZ TAKŻE:


- Węgorze pod ochroną CITES?


- Uwaga węgorze!


alt