Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ze względu na handel internetowy, mało znana irańska salamandra stanie się pierwszym przykładem gatunku wymagającym rządowej ochrony. Salamandra Kaiser Spotted Newt uznawana jest za krytycznie zagrożoną – jej całkowita liczba to mniej niż 1.000 dorosłych sztuk. Proponuje się by płaz ten został wpisany na listę gatunków, którymi międzynarodowy handel jest zakazany.
W ostatnich latach, ze względu na duże zainteresowanie płazem przez kolekcjonerów, ich liczba zmalała o ponad 80 procent.
W 2006,TRAFFIC wykazał 10 stron Internetowych handlujących tym gatunkiem. Jedna z firm z Ukrainy przyznała się do sprzedaży ponad 200 złapanych okazów w czasie jednego roku. „Internet sam w sobie nie jest zagrożeniem, jednakże daje kolejną drogę sprzedaży produktu.” powiedział Ernie Cooper z TRAFFIC Canada. „Cena którą trzeba zapłacić za Kaiser spotted newt jest na tyle wysoka – 300 USD, że nie ma wielu kupców. Jednak możliwości jakie daje Internet pozwalają na znajdowanie chętnych.”
CITES rozpatrzy podjęcie działań w kierunku regulowania handlu zagrożonymi gatunków przez Internet. Będzie się to wiązało z przygotowaniem międzynarodowej bazy danych handlu, badań nad oszacowaniem związku między dziką przyrodą i handlem przez Internet oraz bliższej współpracy z międzynarodowym urzędem INTERPOL.
WWF i TRAFFIC kontrolują także inne przedmioty sprzedawane przez Internet, m.in. kość słoniową i drogie korale, w tym czerwone i różowe, które obecnie są zbierane w dużych ilościach na potrzeby przemysłu jubilerskiego. CITES zaproponowało dodanie właśnie tych koralowców do listy regulującej nielegalny handel.
Anna Grebieniow
Źródło: TRAFFIC