Rok Tygrysa szansą dla tygrysów?

Światowa organizacja The World Federation of Chinese Medicine Societies zaapelowała do swoich członków o zaprzestanie używania do produkcji leków okazów zagrożonych gatunków. WWF i TRAFFIC poparły ten apel. Podczas sympozjum w Pekinie zwrócono uwagę, że brak jest dowodów na medyczne właściwości kości tygrysów. Urzędowo zaprzestano ich używać w tradycyjnej medycynie chińskiej w 1993 roku.
 
“Ochrona tygrysów stała się światowym tematem politycznym. Dlatego też niezbędnym jest popieranie ochrony zagrożonych gatunków przez tradycyjną medycynę chińską,” powiedział Huang Jianyin, sekretarz zastępczy WFCMS. Jako międzynarodowa, tradycyjna i akademicka chińska organizacja, WFCMS wskazał, że ma obowiązek przeprowadzać badania nad ochroną zagrożonych gatunków, w tym tygrysów.
 
Nielegalny handel produktami wytwarzanymi z wielkich kotów jest kluczową kwestią Konwencji Międzynarodowego Handlu Zagrożonymi Gatunkami Fauny i Flory (CITES) – Konferencji Grup spotykających się w Doha w Katarze. Chiny są jednym z 175 krajów, które są sygnatariuszami międzynarodowego porozumienia regulującego handel zwierzętami.
 
“Samorządy CITES powinny podczas spotkania wykorzystać możliwość i podjąć kroki, które mogą przyczynić się do zakończenia handlu tygrysami,” powiedział Dr Colman O’Criodain, analityk handlu, Międzynarodowego WWF.
 
"Poprosimy naszych członków by nie używali zagrożonych gatunków w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz by tym samym dążyli do eliminacji uprzedzenia społeczności międzynarodowej,” powiedział Huang Jianyin z WFCMS. „Przemysł tradycyjnej medycyny chińskiej powinien szukać substytutów wyrobów produkowanych z tygrysów oraz prowadzić badania nad ich ekonomicznością i efektywnością, co w efekcie poprawi międzynarodowy wizerunek i status tradycyjnej medycyny chińskiej jak i wypromuje TCM na świecie.”
 
WFCMS to międzynarodowa akademicka organizacja z siedzibą w Pekinie, zrzeszająca 195 organizacji z 57 krajów, w których stosuje się TCM. Ma ona na celu promowanie rozwóju tradycyjnej chińskiej medycyny, która jest podstawową formą opieki zdrowotnej praktykowanej w Chinach i jest postrzegana jako ważna część bogatej kultury Chin i jej dziedzictwa.
 
WWF i TRAFFIC apelują o stały zakaz handlu częściami oraz produktami wykonanymi z tygrysów oraz o ograniczenie komercyjnych działań związanych z rozmnażaniem zwierząt schwytanych i żyjących w niewoli.
 
Jako że rok 2010 w chińskim kalendarzu księżycowym to świętowanie Roku Tygrysa, to właśnie te zwierzęta są obecnie w świetle reflektorów. Ten rok jest postrzegany jako wyjątkowa możliwość stymulowania międzynarodowych działań ocalenia tych jedynych w swoim rodzaju gatunków.


Anna Grebieniow
Źródło: TRAFFIC


alt