Operacja "LORA"

Osiemnaście okazów bardzo rzadkich gatunków papug zatrzymali kilka dnie temu czescy celnicy w ramach operacji „LORA”. Wśród zatrzymanych ptaków znajdowały się m.in. 3 młode zagrożone wyginięciem ary błękitne Anodorhynchus leari. Cała dzika populacja tych brazylijskich papug liczy aktualnie poniżej 1000 osobników. Jedną z głównych przyczyn tak niskiej liczebności ar błękitnych jest ich nielegalne pozyskiwanie z natury do celów komercyjnych. Para tych ptaków na czarnym rynku może osiągnąć wartość nawet ponad 60.000 EUR.

Operacja „LORA” prowadzona jest przez czeskich celników współpracujących z pracownikami czeskiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jej głównym celem jest likwidacja międzynarodowych gangów zajmujących się przemytem papug. Gangi te przemycają do Europy jaja i pisklęta rzadkich gatunków ar, amazonek i kakadu, a następnie starają się wyrobić im dokumenty potwierdzające ich wyklucie w europejskich hodowlach.

Miesiąc temu, w ramach tej samej operacji, na czeskiej autostradzie D2 w pobliżu granicy ze Słowacją, zatrzymano samochód, w którym przewożono 5 okazów rzadkich i cennych kakadu palmowych Probosciger aterrimus o nieznanym pochodzeniu.


Borys Kala


alt