Etap wojewódzki konkursu "Płazy i gady Polski"

21 kwietnia br. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu odbył się etap wojewódzki Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych pt. „Płazy i gady Polski”. Wzięło w nim udział 73 uczniów, którzy najlepiej napisali test etapu szkolnego konkursu.

Pierwsza część polegała jak zwykle na teście wyboru jednej z czterech odpowiedzi. Zadaliśmy m.in. takie pytania: „Który z płazów wydaje dźwięki godowe pod wodą?”, „Który z parków narodowych jest główną ostoją węża Eskulapa?”, „Które ze zwierząt potrafi przestraszone nadąć się i wypuścić powietrze, wydając przy tym głośny świst?”, „Który z gatunków posiada w skórze gruczoły produkujące przy podrażnieniu wydzielinę o zapachu czosnku?”.
Na podstawie testu oraz dogrywki przeprowadzonej pomiędzy uczniami, którzy zdobyli w teście tę samą liczbę punktów (20): Grzegorz Piotrowski, Wojtek Biały, Aleksander Wruk, Maksymilian Korbik. Ignacy Żukowski, Joanna Ostant, Szymon Darul, zakwalifikowano do finału etapu wojewódzkiego następujące osoby:

  • Wiktoria Rabiega (liczba punktów uzyskanych w teście – 24), Zespół Szkół nr 2, Gimnazjum nr 4 w Lesznie
  • Agata Dzioba (23 pkt.), Szkoła Podstawowa w Sławianowie
  • Julia Kubasik (22 pkt.), Publiczna Szkoła Podstawowa w Drobninie - klasy gimnazjalne
  • Krzysztof Jankowski (21 pkt.), Zespół Szkół w Mieszkowie
  • Oliwier Stróżyński (21 pkt.), Szkoła Podstawowa nr 5 w Luboniu – klasy gimnazjalne
  • Fryderyk Witczak (21 pkt.), Szkoła Podstawowa w Strzałkowie - klasy gimnazjalne
  • Grzegorz Piotrowski (20 pkt.), Szkoła Podstawowa nr 38 w Poznaniu
  • Wojtek Biały (20 pkt.), Szkoła Podstawowa w Świerczynie
  • Aleksander Wruk (20 pkt.), Szkoła Podstawowa nr 1 w Poznaniu
  • Maksymilian Korbik (20 pkt.), Szkoła Podstawowa nr 51 w Poznaniu

W/w osoby zostały ponadto zakwalifikowane do etapu ponadwojewódzkiego. Dodatkowo, do etapu tego zakwalifikowano następujących uczniów:

  • Ignacy Żukowski (20 pkt.), Chrześcijańskie Gimnazjum w Poznaniu
  • Joanna Ostant (20 pkt.), Szkoła Podstawowa nr 4 w Kościanie – klasy gimnazjalne
  • Szymon Darul (20 pkt.), Szkoła Podstawowa w Brudzewie
  • Anastazja Jawień (19 pkt.), Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów w Poznaniu
  • Aleksandra Stępień (19 pkt.), XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu – oddziały gimnazjalne
  • Marcin Konysz (18 pkt.), Szkoła Podstawowa w Miasteczku Krajeńskim – klasy gimnazjalne
  • Zuzanna Wanecka (18 pkt.), Szkoła Podstawowa w Kwilczu - oddziały gimnazjalne
  • Piotr Rola (18 pkt.), Szkoła Podstawowa w Sławianowie
  • Julia Kawka (18 pkt.), Szkoła Podstawowa w Kwilczu
  • Barbara Sobańska (18 pkt.), Gimnazjum Dwujęzyczne w Poznaniu
  • Magdalena Krzekotowska (18 pkt.), Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borku Wlkp.
  • Monika Lasecka (18 pkt.), Szkoła Podstawowa w Dębnicy

Pytania finału i ścisłego finału sprawdzały tradycyjnie bardziej praktyczną wiedzę. Trzeba było m.in. rozpoznać gatunki po głosach czy też zdjęciu... oka.

Przeprowadzono dogrywkę pomiędzy uczniami, którzy zdobyli w finale równą liczbę pkt (7):
Wiktoria Rabiega, Agata Dzioba, Fryderyk Witczak, Maksymilian Korbik

Na podstawie finału i dogrywki po finale zakwalifikowano do ścisłego finału następujące osoby: Wiktoria Rabiega, Agata Dzioba, Maksymilian Korbik

Z uwagi na uzyskanie tej samej liczby punktów (6,5) - przeprowadzono dogrywkę pomiędzy wszystkimi uczestnikami ścisłego finału.

Ostatecznie wyłoniono laureatów konkursu:

I miejsce
Wiktoria Rabiega (na zdjęciu pierwsza z prawej)

II miejsce
Agata Dzioba

III miejsce
Maksymilian Korbik

DSC 0415 male

Fot. Lilla Brzezińska

GRATULUJEMY!

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” dziękuje instytucjom oraz osobom, które wsparły organizację Konkursu:

  • wolontariuszom;
  • Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu (gospodarzowi etapu wojewódzkiego): Dyrektorowi – Panu Markowi Kordusowi, nauczycielce – Pani Annie Kwaśniak oraz Panu Piotrowi Szymkowiakowi;
  • sponsorom Konkursu:

WFOSiGW-Poznan

Kuratorium Oświaty w Poznaniu

ezegarki

 

garaze-logo

kampanieseo-logo-konkursy y65

logo-hotel-pracowniczy male

logo-kraina-bylin male

logo-mitoya male

 

jafar-logo-1

teamsolution-logo