Młodzi znawcy Wielkopolskiego PN

3 marca br., w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu, odbył się drugi i zarazem ostatni etap Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Szkół Średnich, organizowanego jak zawsze przez PTOP "Salamandra". Tematem przewodnim tegorocznej edycji był Wielkopolski Park Narodowy. Frekwencja jak zwykle dopisała. W etapie wojewódzkim uczestniczyło ok. 200 uczniów, którzy najlepiej napisali test podczas etapu szkolnego, który miał miejsce 7 grudnia 2006 r.

Etap wojewódzki składał się z trzech części. W pierwszej uczniowie pisali kolejny test, a następnie dziesięć osób, które najlepiej sobie z nim poradziły, wzięło udział w półfinale.

  zmagania finałowe
Zmagania półfinałowe.
Fot. Andrzej Kepel

Byli to:

    * Agnieszka Janikowska z LO nr 3 w Ostrowie Wlkp.
    * Monika Karolak z LO nr 1 w Chodzieży
    * Maria Kasprzak z Zespół Szkół w Sierakowie
    * Krzesimir Kramm z LO nr 8 w Poznaniu
    * Błażej Nowak z LO im. Kolberga w Kościanie
    * Adrian Pilarczyk z LO w Jarocinie
    * Iwona Rychły z LO w Nowym Tomyślu
    * Aleksandra Sokołowska z LO w Gostyniu
    * Andrzej Wolniewicz z LO nr 1 w Lesznie
    * Adam Zeidler z LO w Puszczykowie


Przed publicznością złożoną z pozostałych uczestników półfinaliści odpowiadali na pytania dotyczące flory, fauny oraz przyrody nieożywionej WPN, rozpoznawali gatunki roślin i zwierząt na podstawie zdjęć, głosów, owoców...

Trójka uczniów, która wykazała się największą wiedzą, zakwalifikowała się do ścisłego finału. Ostatecznie laureatami konkursu zostali:

    * Aleksandra Sokołowska z LO w Gostyniu – I miejsce
    * Iwona Rychły z LO w Nowym Tomyślu – II miejsce
    * Andrzej Wolniewicz z LO nr 1 w Lesznie – III miejsce

PTOP "Salamandra" składa serdeczne podziękowania wolontariuszom, którzy pomagali w organizacji tego etapu, Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu oraz sponsorom konkursu: Agencji Reklamowo - Wydawniczej Arkadiusz Grzegorczyk, Gminnemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Nadleśnictwu Łopuchówko, Wielkopolskiemu Parkowi Narodowemu, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Wydawnictwu Multico Oficyna Wydawnicza Sp. z o.o., Wydawnictwu Publicat. S.A. oraz Zespołowi Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Ewa Olejnik

PTOP "Salamandra" składa serdeczne podziękowania Dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, nauczycielkom - Pani Iwonie Ratajszczak i Pani Joannie Karolak oraz wolontariuszom, za pomoc w organizacji etapu wojewódzkiego Konkursu.