Poznać znaczy chronić

półfinał 21 kwietnia do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu przyjechali uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu ponadwojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Szkół Średnich pt. „Rośliny i zwierzęta polskich jezior”, organizowanego w bieżącym roku szkolnym przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”.

 

Tegoroczny konkurs, w którym w sumie uczestniczyło ok. 2500 młodych miłośników przyrody, po raz pierwszy obejmował aż trzy województwa – wielkopolskie, zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie. Składał się z trzech etapów – szkolnego, wojewódzkiego i ponadwojewódzkiego. W ostatnim z etapów o pierwsze miejsce walczyło czterdzieści osób.


Co to jest żyrytwa pluskwowata, jak wygląda gniazdo trzciniaka, w jakim okresie kwitnie zwykle mięta nadwodna, czym odżywia się krzyżówka. Na takie m.in. pytania testowe odpowiadali najpierw uczniowie. Na podstawie wyników testu, na szczęście bez konieczności dogrywki, udało się wyłonić dziesięciu finalistów. Byli to:


·    Kamil Bilicki (II LO w Poznaniu)
·    Jakub Ciemachowski (LO w Trzciance)
·    Małgorzata Kolicka (LO w Szamotułach)
·    Dariusz Kruszka (I LO w Wągrowcu)
·    Bartosz Kulawinek (I LO w Ostrzeszowie)
·    Błażej Nowak (LO w Kościanie)
·    Piotr Nowak (LO w Szamotułach)
·    Iwona Rychły (LO w Nowym Tomyślu)
·    Bartłomiej Sijka (Technikum Leśne w Goraju)
·    Szymon Tomczak (LO we Wrześni

 

Finaliści wykazywali się umiejętnościami rozpoznawania roślin i zwierząt na podstawie zdjęć oraz dźwięków, a także wiedzą z zakresu biologii gatunków związanych z jeziorami.

Aby wybrać trojkę uczniów, którzy przejdą do ścisłego finału, trzeba było zadać parę pytań dogrywkowych. Ostatecznie, w wyniku ścisłego finału laureaci konkursu zajęli następujące miejsca:

·    Bartosz Kulawinek – I miejsce
·    Jakub Ciemachowski – II miejsce
·    Szymon Tomczak – III miejsc

Organizatorzy mają jak zwykle nadzieję, że ostatecznym zwycięzcą w Konkursie została polska przyroda, zyskując swoich kolejnych obrońców.
 
PTOP „Salamandra” serdecznie dziękuje za pomoc w organizacji Konkursu Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu, wolontariuszom oraz sponsorom – Gminnemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Ostrów Wielkopolski, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, wydawnictwu MULTICO Oficyna Wydawnicza Sp. z o.o.

Ewa Olejnik