Spotkanie EUROBATS w Tbilisi

Od 4 do 6 kwietnia w stolicy Gruzji trwa posiedzenie Komitetu Doradczego Porozumienia o Ochronie Europejskich Populacji Nietoperzy EUROBATS. Jak co roku, spotkali się na nim Eksperci z większości krajów europejskich, a także w tych krajów Afryki i Azji, które dzielą z Europą populacje niektórych gatunków nietoperzy. Dyskutują na temat najskuteczniejszych rozwiązań prawnych oraz metod edukacji społeczeństwa, ochronny i badania nietoperzy, które powinny być rekomendowane stronom Porozumienia.

Jest to pierwsze posiedzenie Komitetu Doradczego EUROBATS, które odbywa się poza Europą, co jest odzwierciedleniem faktu, że nie można skutecznie chronić nietoperzy w sztucznych granicach administracyjnych. Tegoroczne posiedzenie odbywa się pod znakiem trwającego międzynarodowego Roku Nietoperza, ogłoszonego przez UNDP.

W skład oficjalnej delegacji Polski wchodzi pani Monika Lesz z Ministerstwa Środowiska oraz dr Alek Rachwald – chiropterolog z Instytutu Badawczego Leśnictwa. Ponadto na zaproszenie i koszt Sekretariatu EUROBATS w obradach uczestniczy dr Andrzej Kepel z PTOP „Salamandra”, jako ekspert reprezentujący organizacje pozarządowe.

Pierwszego dnia obrad poszczególne kraje przedstawiały swoje plany dotyczące działań propagujących ochronę nietoperzy. Przedstawicielka polskiego Ministerstwa Środowiska poinformowała, że resort ten zamierza w roku 2012 zorganizować ogólnopolską Konferencję dotyczącą nietoperzy i ich ochrony. „Będzie ona okazją do wymiany informacji między naukowcami, organami ochrony przyrody oraz organizacjami zajmującymi się praktyczną ochroną”, powiedziała pani Lesz, podczas swojego wystąpienia.

Podczas kolejnych dni spotkania eksperci w grupach roboczych będą dyskutowali poszczególne zagadnienia szczegółowe – np. metody ograniczania wpływu elektrowni wiatrowych na nietoperze, zasady rankingu najważniejszych europejskich schronień nietoperzy, negatywny wpływ oświetlania budowli, w których znajdują się kolonie rozrodcze tych zwierząt czy skuteczność różnego rodzaju schronień zastępczych, tworzonych w przypadku utraty dotychczasowych kryjówek.

Andrzej Kepel