Chomiki całkiem wolne

IMG 3100-kw Wraz z usunięciem klatek aklimatyzacyjnych zakończył się ostatni etap pilotażowego wsiedlania chomików europejskich na polach w Jaworznie.

W tydzień po wypuszczeniu dwunastu chomików do specjalnych klatek rozstawionych na polach w użytku ekologicznym „Chomik Europejski” w Jaworznie, eksperci z PTOP „Salamandra” uznali, że proces przyzwyczajania się zwierząt do nowego miejsca zakończył się. Wszystkie chomiki wykopały solidne nory w klatkach. W pięciu przypadkach co najmniej jedno w wyjść rozbudowanej nory pojawiło się już poza obszarem zamkniętym, co oznacza, że chomiki mogły te klatki opuszczać, kiedy tylko zechciały. 23 lipca rozebrano więc wszystkie konstrukcje. Od tej chwili przesiedlone zwierzęta są zdane wyłącznie na siebie. Ponieważ wszystkie pochodzą z innych stanowisk wolnościowych na Śląsku, gdzie zostały odłowione zaledwie tydzień wcześniej, powinny sobie bez problemu dać radę.

IMG 3200-kpw

Za około miesiąc zostanie przeprowadzony monitoring chomików na polach w Jaworznie. Powinien on dać odpowiedź na pytanie – czy przesiedlone chomiki przetrwały i czy pozostały w miejscach wysiedleń, czy też ostatecznie wybrały inną lokalizację nor mieszkalnych.

 

IMG 3187-w

IMG 3080-kw