Nowa baza organizacji ekologicznych

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” zwraca się z apelem i jednocześnie ofertą do wszystkich polskich organizacji ekologicznych, o zamieszczenie aktualnych danych na temat swój i prowadzonych przez siebie projektów w oficjalnej, ogólnopolskiej bazie danych.

Uprzejmie informujemy, iż na zlecenie Biura Edukacji Ekologicznej i Komunikacji Społecznej Ministerstwa Środowiska realizujemy przedsięwzięcie, którego celem jest przygotowanie bazy danych pozarządowych organizacji ekologicznych, a także realizowanych przez nie projektów edukacyjnych. Baza ta zostanie umieszczona na stronie internetowej Ministerstwa oraz rozpowszechniona na płytach CD.
W Internecie pod adresem http://rpiop.e-surf.pl znajduje się obecnie pierwsza, niepełna baza organizacji i realizowanych przez nie przedsięwzięć, zestawiona na podstawie danych dostępnych z różnych źródeł. Została ona umieszczona w roboczym systemie, umożliwiającym aktualizację, poprawianie i dodawanie nowych danych przez zainteresowane organizacje ekologiczne. Zamieszczono tam także ustalone przez Ministerstwo Środowiska kryteria, jakie powinny spełniać organizacje i projekty, które mogą znaleźć się w tym zestawieniu.

Serdecznie zapraszamy wszystkie organizacje do skorzystania z możliwości darmowego zareklamowania się w tej bazie, która w założeniu ma stanowić między innymi pomoc w identyfikacji potencjalnych partnerów dla organów administracji, podmiotów finansujących, jednostek prowadzących edukację ekologiczną oraz innych organizacji. Po wejściu do systemu po raz pierwszy należy się zarejestrować jako organizacja wybrana z zamieszczonej tam listy lub (jeśli organizacji nie ma jeszcze na tej liście) jako nowa organizacja. Po wybraniu nazwy użytkownika i otrzymaniu hasła na wybrany przez siebie adres e-mailowy, należy się zalogować w systemie i dokonać aktualizacji znajdujących się w nim informacji lub wprowadzić nowe dane. System zawiera wskazówki ułatwiające przeprowadzenie wszystkich tych czynności. Organizacje znajdujące się w systemie po każdorazowym zalogowaniu się będą miały w możliwość ciągłej aktualizacji dotyczących ich danych.

Uwaga! Wprowadzanie i uzupełnianie danych powinno być prowadzone wyłącznie przez upoważnionych statutowo przedstawicieli organizacji (lub wyznaczone przez nie osoby). Zgodnie z decyzją Ministerstwa, w ostatecznej wersji bazy (tej, która zostanie umieszczona i rozpowszechniona na stronie Ministerstwa i na CD) znajdą się tylko te organizacje i ich projekty, które po ostatecznym uzupełnieniu danych w systemie internetowym przyślą wprowadzone informacje również w wersji wydrukowanej, podpisanej przez upoważnionego przedstawicieli organizacji. System zawiera opcję umożliwiającą druk wypełnionego formularza.

Informujemy, że ostateczny termin uzupełniania bazy przez organizacje to 30 kwietnia br. W przypadku danych wpisanych po tym terminie nie możemy zagwarantować, że znajdą się one na płycie CD.

W razie jakichkolwiek kłopotów z zalogowaniem się lub funkcjonowaniem systemu, prosimy o kontakt z p. Andrzejem Batyckim pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Wyrażamy przekonanie, że udostępniony system umożliwia stworzenie bardzo przydatnego, stale aktualizowanego źródła informacji o organizacjach ekologicznych i ich działaniach. Jednak to, czy tak się stanie, zależy przede wszystkim od samych organizacji. Z góry więc dziękujemy za poświęcony czas i pomoc w uaktualnianiu tej bazy.

W imieniu PTOP „Salamandra”,

Andrzej Kepel