Czynna Ochrona Rezerwatu BIELAWA’2006

Zarząd Nadmorskiego Parku Krajobrazowego zaprasza do udziału w akcji
Bielawskie Błota, położone na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego w województwie Pomorskim, są jednym z największych w Polsce torfowisk wysokich typu atlantyckiego. Utworzono tu wielkoobszarowy rezerwat „Bielawa” o powierzchni ponad 720 ha. Pomimo eksploatacji torfu oraz melioracji, prowadzonych w latach 70-tych, obszar ten jest nadal jednym z najbardziej wartościowych ekosystemów torfowiskowych na Pomorzu. Bielawskie Błota są jedynym udokumentowanym w Polsce miejscem lęgu łęczaka (gatunku umieszczonego w Polskiej Czerwonej Księdze Kręgowców) i miejscem koncentracji żurawi w czasie ich przelotów. Bielawskie Błota są projektowaną ostoją w ramach sieci ekologicznej Natura 2000.

 

Rezerwat "Bielawa" - odsłonięta część kopuły torfowiska.
Fot. Magdalena Dąbkowska

Zapraszamy chętnych do udziału w działaniach na rzecz przywracania i zachowania walorów tego cennego obiektu. Głównym zadaniem uczestników Akcji COR Bielawa jest usuwanie samosiewów brzozy i sosny w celu ograniczenia parowania wody z powierzchni torfowiska. Wolontariuszom zapewniamy bezpłatny nocleg, dietę wolontariacką i ubezpieczenie NW. Szczegóły pod adresem www.nadmorski-pk.kaszuby.pl.

Zarząd Nadmorskiego Parku Krajobrazowego
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.