Pszczoły samotne, ale nie osamotnione

ulotki-pszczoly Łódzkie Koło PTOP „Salamandra”, we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego OT PKWŁ, zakończyło projekt „Ochrona pszczół samotnych na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich”. Ostatnim etapem było wydanie folderów i prezentacji edukacyjnej.

Działania prowadzono w trzech ważnych dla lokalnych społeczności placówkach: przy Parafii pw. Św. Ojca Pio w Kalonce, przy Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie oraz przy Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Niesułkowie. Wiosną tego roku zostały tam założone kwietne rabaty, a obok nich postawiono ścianki i witryny entomologiczne – by zapewnić dzikim zapylaczom zastępcze siedliska gniazdowania i zimowania, a także by wzbogacić ich stołówkę.

Jednym z ostatnich zadań przewidzianych projektem było wydanie folderów tematycznych oraz przygotowanie prezentacji multimedialnej poświęconej pszczołom. Pierwszy z folderów przedstawia koncepcję kwietnego ogrodu jako miejsca przyjaznego przyrodzie. Wskazuje gatunki roślin, które warto sadzić, by wzmocnić bazę pokarmową pożytecznych owadów, w tym różnych gatunków pszczół. Drugi opowiada o pszczołach samotnicach, ich biologii i zachowaniu, mówi o znaczeniu zapylaczy dla ekosystemu i gospodarki człowieka, o istniejących zagrożeniach, o potrzebie i możliwościach ochrony. Prezentacja multimedialna łączy treści obu folderów, a dodatkowo przedstawia założenia projektu i ukazuje efekty, jakie było możliwe zaobserwować w tym krótkim czasie: kwitnące latem rośliny, które zasadziliśmy w maju, odwiedzające je pszczoły, pierwsze zasklepione otworki w drewnie – znak, że jakaś samotnica upatrzyła sobie tu miejsce na złożenie jajeczek.

Nakład folderów jest ograniczony, nie jesteśmy też w stanie odwiedzić z prezentacją każdej szkoły. Zamieszczamy więc te dokumenty w Internecie (poniżej). Zachęcamy do pobierania, zaznajomienia się z nimi i do wdrożenia zamieszczonych rad w życie. Metody skuteczne pod Łodzią powinny równie dobrze sprawdzić się w Szczecinie czy Przemyślu.

Piotr Niedźwiecki


Projekt jest laureatem konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom. Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Więcej informacji na temat Konkursu można znaleźć pod adresem pomagamypszczolom.pl.

FundacjaNaszaZiemia-1zt-kruszwica-1logo-ZKPP-1

 

 

 

 

 

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Ochrona_pszczol_samotnic_w_PKWL.pdf)Ochrona pszczół samotnicPrezentacja (wersja PDF)13779 Kb
Pobierz plik (ulotka_ogrody.pdf)Ogrody pełne życiaFolder4401 Kb
Pobierz plik (ulotka_pszczoly.pdf)Zapylacze - ważni sąsiedziFolder4706 Kb