Ludzie-muchy ratują ptaki

Od pewnego czasu wiosną i latem w wielu polskich miastach trwa masowe zabijanie piskląt ptaków. Podczas ocieplania bloków i wieżowców młode wróble, jerzyki, szpaki i inne ptaki gniazdujące w szczelinach między płytami lub otworach wentylacyjnych są żywcem zamurowywane lub wyrzucane na ziemię. A przecież można temu tak łatwo zapobiec!
 W tym roku udało się zrobić pierwszy istotny krok w kierunku zatrzymania tej bezsensownej hekatomby. Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” w porozumieniu ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Osiedle Młodych” w Poznaniu prowadzi prace mające na celu zabezpieczenie przed gniazdowaniem ptaków w 34 blokach na kilku osiedlach, które mają być w tym roku ocieplone.
 
 Jedna z ekip alpinistów zabezpieczających szczeliny w poznańskim bloku przeznaczonym do ocieplenia
Fot. Andrzej Batycki
Prace prowadzone obecnie przez kilkunastu specjalnie przeszkolonych pracowników wysokościowych i pod nadzorem ornitologów mają nie dopuścić do zagnieżdżenia się w tym roku ptaków i zapobiec niechybnej śmierci piskląt w remontowanych blokach. W tym celu potencjalne miejsca gniazdowania – wszelkie otwory i szczeliny w tych budynkach - są zabezpieczane styropianem i pianką monterską. Inicjatywa, z jaką wyszła Spółdzielnia „Osiedle Młodych”, jest pierwszą tego typu w Poznaniu. Prace powinny się w najbliższych dniach skończyć. Na szczęście wiosna tego roku się spóźnia i powinno się zdążyć wszystko zabezpieczyć, zanim ptaki zaczną wprowadzać się do szczelin.

Niestety, w ocieplonych blokach ptaki tracą miejsca, w których mogłyby zbudować gniazda. Z tego powodu wiele z nich (głównie wróble i jerzyki) stają się w miastach coraz mniej liczne, a w krajach Europy Zachodniej są wręcz bardzo rzadkie. Aby nie pozbawić naszych miast ptasiego świergotu, najlepszym rozwiązaniem jest montowanie podczas remontów tzw. skrzynek podociepleniowych, w których mogą gniazdować ptaki, a także znaleźć schronienie nietoperze. PTOP „Salamandra” będzie się starało promować ten sposób ochrony ptaków wśród władz osiedli mieszkaniowych.

Przemysław Wylegała