Zapraszamy na ogławianie wierzb nad Notecią!

DSC05358

Nadnoteckie Koło Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w ogławianiu wierzb rosnących w Stobnie (gm. Trzcianka), na skraju doliny Noteci. Akcja odbędzie się w sobotę, 5 marca.

Wierzby kojarzone są z muzyką Fryderyka Chopina i właśnie dzięki temu uznawane za najbardziej polskie drzewa. Niegdyś stanowiły nieodłączny element naszego krajobrazu, były chętnie sadzone wzdłuż dróg i miedz. Aleje tych drzew chroniły przed silnymi wiatrami, drewno wykorzystywano np. w medycynie, a także przy budowie ogrodzeń i wzmacnianiu wałów przeciwpowodziowych. Niestety obecnie wierzbowych alei jest coraz mniej. Ta w Stobnie, jest jedną z ostatnich w okolicach Trzcianki.

Celem akcji jest przycięcie konarów wierzb – naturalny zabieg, zapobiegający łamaniu się i obumieraniu tych drzew. Dzięki temu na wierzbie tworzy się charakterystyczna "głowa" (stąd nazwa – ogławianie), bogata w dziuple i zakamarki, różnego rodzaju schronienia dla zwierząt. Są one m.in. miejscem gniazdowania ptaków takich jak dudek czy sowa pójdźka. Dodatkowo podczas akcji ze ściętych gałęzi od razu pozyskiwany będzie materiał na nowe nasadzenia.

Zbieramy się w sobotę, 5 marca, o godzinie 10.00 przy kościele w Stobnie. W akcji mogą uczestniczyć jedynie osoby dorosłe (niepełnoletnie – jedynie z opiekunem!). Aby wziąć udział w ogławianiu wierzb należy do 29 lutego poinformować o tym organizatorów (e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).

Na zakończenie prac przewidziano ognisko (kiełbaski we własnym zakresie). Organizatorzy zachęcają, aby uczestnicy wzięli ze sobą sprzęt: piły, sekatory i siekiery oraz grabie do porządkowania terenu po akcji (część sprzętu zapewni Nadnoteckie Koło PTOP "Salamandra").

Inicjatywa "Chrońmy wierzby z głową" jest dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej