Ogławiali wierzby i... wyplatali koszyczki

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzciance odbyły się warsztaty wyplatania koszyczków. W zajęciach, które zostały zorganizowane w ramach inicjatywy „Chrońmy wierzby z głową”, wzięło udział około 100 uczestników.

koszyczki dzieci

Fot. Marek Maluśkiewicz

Przedsięwzięcie jest realizowane przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Pierwszym etapem działań było zorganizowanie akcji ogławiania wierzb w Stobnie. Ochotnikom udało się w odpowiedni sposób przyciąć trzynaście wierzb. Ogławianie to naturalny zabieg, zapobiegający łamaniu się i obumieraniu wierzb. Dzięki temu na drzewie tworzy się charakterystyczna „głowa” (stąd nazwa – ogławianie), bogata w dziuple i zakamarki, różnego rodzaju schronienia dla zwierząt. Są one m.in. miejscem gniazdowania ptaków takich jak dudek czy sowa pójdźka. Dodatkowo ze ściętych podczas akcji gałęzi pozyskano żywokoły (odpowiedniej wielkości konary), które zostały posadzone nieopodal ogławianych drzew.

Kolejnym działaniem zorganizowanym w ramach inicjatywy, były warsztaty plecionkarskie. Odbyły się one w trzcianeckiej Bibliotece i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W warsztatach wzięły udział zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli. Każdy z nich wykonał własnoręcznie kolorowy koszyczek na święconkę, poznając przy okazji niektóre techniki i sploty używane w koszykarstwie. Uczestnicy opuszczali Bibliotekę uśmiechnięci, z dumą niosąc swoje dzieła.

Warsztatom towarzyszyła inauguracja wystawy prezentującej tradycyjne plecionkarstwo w Polsce i Norwegii. Można na niej poznać różnorodność materiałów służących do wyplatania – oprócz wikliny pojawia się tu także łuba drzewna, sitowie, słoma czy korzenie. Wśród eksponatów można zobaczyć przykłady rzadkich wyrobów ginącego rzemiosła, jak np. wyplataną pułapkę na węgorze czy buty wykonane z sitowia. Wystawę będzie można oglądać w Bibliotece do połowy kwietnia.

Inicjatywa „Chrońmy wierzby z głową” została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej