Wraz ze Związkiem Polskich Fotografów Przyrody oraz Kampinoskim Parkiem Narodowym zapraszamy do Izabelina pod Warszawą na czternastą edycję międzynarodowego festiwalu fotografii przyrodniczej Wizje Natury, który odbędzie się w siedzibie Parku w weekend 17–18 listopada. Wizje Natury to uczta dla miłośników sztuki i przyrody – opowieści z dzikich ostępów, emocjonujące zmagania konkursowe i okazja do spotkania z mistrzami fotografii. SALAMANDRA już po raz dziesiąty patronuje temu wydarzeniu.
Festiwal otworzy bezprecedensowe wydarzenie, będące efektem pracy dwojga przyjaciół, których połączyły pasje do fotografii przyrodniczej oraz muzyki. Wspólnie wystąpią Mateusz Piesiak, jeden z najbardziej uznanych polskich fotografów młodego pokolenia, oraz Paweł Kreft, fotograf przyrody i początkujący producent muzyczny. Artyści zaprezentują swoją twórczość fotograficzną w formie diaporam, do których zagrają muzykę na żywo na fortepianie. Zagraniczną gwiazdą tegorocznej odsłony festiwalu jest ambasador marki Canon, światowej sławy fotograf i filmowiec, Thorsten Milse, który uwiecznił niezliczone gatunki i siedliska w wielu regionach świata. Ochrona przyrody jest bardzo ważną częścią jego pracy – jego fotografie dzikiej Arktyki, tygrysów czy panter śnieżnych pomagają w kampaniach na rzecz ratowania najbardziej charyzmatycznych i zagrożonych zwierząt na ziemi. Thorsten zabierze nas w wyjątkową fotograficzną wyprawę na wyspę duchów – Madagaskar.
Sobotnie popołudnie to moment konkursowych zmagań fotografów z całej Polski, którzy tworzą diaporamy – unikatowe dzieła, na których fotografia współgra z muzyką i odgłosami przyrody. Widownia Festiwalu obejrzy pokazy multimedialne zgłoszone do konkursu „Wizje Natury 2018” oraz odda głos na Nagrodę Publiczności. Poznamy także laureatów konkursu na Fotografa Roku 2018 Związku Polskich Fotografów Przyrody. Uroczyste ogłoszenie zwycięzców konkursu Wizje Natury 2018 nastąpi w niedzielę.
Fotografia powinna pokazywać przyrodę bez upiększeń, ale też w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na zachowanie zwierząt – mówi Profesor Rafał Kowalczyk. W niedzielne przedpołudnie fotograf i naukowiec z Instytutu Biologii Ssaków PAN wprowadzi nas w świat białowieskich żubrów i podpowie, co zrobić, by ceny za nasze zdjęcia nie płaciły zwierzęta. Marcin Kostrzyński, znany też jako „Marcin z Lasu”, zupełnie bezinwazyjnie podgląda, fotografuje i filmuje naszych dzikich sąsiadów. Podczas Festiwalu uchyli rąbka tajemnic tych najbardziej skrytych. W niedzielę zapraszamy także w najdziksze miejsca, gdzie króluje zima. Serce Łukasza Kuczkowskiego skradły zimno i lodowy krajobraz: Antarktyda, Islandia, Norwegia, Finlandia, Himalaje, Patagonia i Grenlandia.
Łukasz Koba zaczynał od fotografowania krajobrazów, lecz dziś dużo więcej satysfakcji dają mu spotkania z dzikimi zwierzętami. Ostatnie cztery lata poświęcił bez reszty dokumentowaniu życia jednego z nich. Bohaterem jego wystąpienia będzie skrzotek, czyli tajemniczy i nieokiełznany, a zarazem doskonale znany czytelnikom SALAMANDRY, chomik europejski.
Ważnym punktem Festiwalu będzie ogłoszenie zbiórki społecznościowej na wydanie Albumu Stowarzyszenia, złożonego z wybranych, najlepszych prac jego członków. Na miejscu będzie można wesprzeć jego wydanie i zarezerwować egzemplarz dla siebie (wydanie będzie limitowane). W sobotę poznamy też twórczość Okręgu Lubelskiego ZPFP, zaś w przerwach warto będzie zajrzeć na wystawę „Piękno przyrody w obiektywie lubelskich fotografów”.
Z myślą o uczestnikach Festiwalu przygotowano specjalną strefę, gdzie będzie można przetestować aparaty, obiektywy i lornetki firmy Canon (wieloletniego partnera Związku Polskich Fotografów Przyrody), skorzystać z konsultacji w zakresie doboru sprzętu do konkretnych fotograficznych potrzeb, a nawet zbadać swój aparat fotograficzny. Nie zabraknie też stoisk artystów i twórców przyrodniczych gadżetów oraz produktów dla fotografów przyrody, wydawnictw fotograficznych i przyrodniczych, m.in. Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA, a także stoisk organizacji przyrodniczych promujących ochronę przyrody. Podczas Festiwalu będzie prowadzona tradycyjna akcja dobroczynna „Ciastko dla zwierzaka” na rzecz bezdomnych zwierząt.
Festiwal jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych przyrodą i fotografią, a także dla tych, którzy chcą poznać pasjonatów fotografii – zarówno uznanych amatorów, jak i zawodowców.
Wstęp na oba festiwalowe dni jest wolny.
Serdecznie zapraszamy!
Więcej (m.in. dokładny program festiwalu) na stronie organizatorów.