W grudniu 2018 roku we Wrocławiu odbyło się I Polskie Sympozjum Herpetologiczne, na którym spotkały się osoby zainteresowane lub zajmujące się naukowo biologią płazów i gadów. II Sympozjum odbędzie się w dniach 23–24 listopada 2019 r. we Wrocławiu w budynku D Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Uniwersytecka 7–10). Do końca października trwa rejestracja uczestników biernych (tzw. słuchaczy).
Podobnie jak w poprzedniej edycji, konferencja skupiać się będzie na różnorodnych zagadnieniach związanych z płazami i gadami – od ich ekologii i ochrony, poprzez anatomię i ewolucję, po badania molekularne. Do udziału zachęcane są wszystkie osoby zajmujące się herpetologią: studenci i doktoranci, pracownicy naukowi oraz przedstawiciele jednostek administracji publicznej, organizacji pozarządowych i firm.
Polskie Sympozjum Herpetologiczne powstało jako rozszerzenie formuły Studenckich Konferencji Herpetologicznych, które odbywały się w latach 2012–2017. Wraz z rozwojem ich uczestników i chęcią zaproszenia na spotkania pracowników naukowych oraz pozostałych herpetologów (nie będących studentami i doktorantami), pojawiła się koncepcja ogólnokrajowego sympozjum, w którym będą mogli wziąć udział zarówno młodzi, dopiero zaczynający swoją karierę, jak i ci bardziej doświadczeni herpetolodzy. Organizatorzy wierzą, że dzięki temu konferencja zyska na wartości i pozwoli wszystkim zainteresowanym na wymianę doświadczeń naukowych oraz dalszy rozwój.
Organizatorami II PSH są Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX, Zakład Biologii Ewolucyjnej i Ochrony Kręgowców Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studenckie Koło Naukowe Herpetologów UWr.
Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA patronuje temu przedsięwzięciu.
Więcej: sympozjumherpetologiczne.pl
lub na profilu FB: facebook.com/PSHerpetologiczne/