1 lutego 2025 r. w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Przyroda Warta Poznania” organizowanego przez Okręg Wielkopolski Związku Polskich Fotografów Przyrody. Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA objął patronatem to wydarzenie.
Festiwal, organizowany głównie z myślą o miłośnikach pięknych obrazów przyrody, pozwoli uczestnikom choć na jeden dzień przenieść się do świata, którego często w codziennym pośpiechu nie zauważamy, choć bywa, że jest on tuż obok. Jak co roku będzie więc można posłuchać ciekawych opowieści zaproszonych gości, bogato ilustrowanych zdjęciami, a w niektórych wypadkach także ruchomymi obrazami. W programie m.in.:
* Lech Jędras z prezentacją „Wilki z doliny Odry”, podczas której zobaczymy najciekawsze ujęcia wykonane podczas spotkań autora z tymi drapieżnikami. Będzie to również okazja do poznania ich zwyczajów oraz przekonania się, czy wpajany nam od pokoleń lęk przed nimi jest uzasadniony.
Fot. Lech Jędras
* Sławomir Skupiński z Leśnego Studia Filmowego Lasów Państwowych zaprezentuje film pt. „Życie lasu. Wielcy roślinożercy”, który podczas Festiwalu będzie miał swoją premierę. Poznamy więc drugą stronę leśnego medalu, czyli „kartę dań” bohaterów pierwszego pokazu. Będzie można zobaczyć m.in. ujęcia z rykowiska jeleni, kąpiele błotne łosi czy inne aspekty życia mniej znanych mieszkańców lasów i łąk, jak np. muflony.
* Piotr Dziełakowski, znany gościom festiwalowym miłośnik żurawi, zdradzi nam tym razem tajemnice soku dębowego, czyli przybliży najciekawsze aspekty z życia jednego z największych chrząszczy żyjących w Polsce – jelonka rogacza.
Fot. Hubert Gajda
Oprócz treści typowo przyrodniczych, zaprezentowane zostaną również kulisy życia fotografa przyrody, czyli sztuka fotografowania „od kuchni”. O tym, jak robić zdjęcia zwierząt, by być przez nie niezauważonym, opowie fachowiec w tej dziedzinie – Hubert Gajda, właściciel firmy Huga Nature, która oferuje produkty „dopasowane na miarę” dla pasjonatów fotografii przyrodniczej, m.in. namioty-czatownie, fototratwy, maskowania na obiektywy, a także inne akcesoria fotograficzne przydatne w terenie. Będzie to również okazja do obejrzenia, przymierzenia się, a nawet zakupu niektórych z omawianych przedmiotów.
Drugim prelegentem w części dotyczącej technikaliów będzie Michał Michlewicz – biolog, entomolog, fotograf, a przede wszystkim przyrodnik 24/7, a także od lat związany z redakcją SALAMANDRY autor artykułów. W kręgu jego zainteresowań, zarówno tych fotograficznych, jak i naukowych, leżą głównie organizmy, na które większość osób nie patrzy przychylnym okiem – mrówki, osy, pająki, gryzonie, nietoperze i wiele, wiele innych. Fotografię wykorzystuje on głównie w celu przybliżania nam tego mało znanego wycinka świata przyrody. Niezwykłe ujęcia swoich bohaterów Michał wykonuje głównie przy użyciu fotopułapek. Można więc powiedzieć, że zwierzęta żyjące w towarzystwie człowieka (a jest ich więcej, niż nam się wydaje), same robią sobie zdjęcia.
Fot. Michał Michlewicz
Choć większość prezentacji będzie się odnosiła do przyrody naszego kraju, to dla amatorów podróży w odległe zakątki świata również nie zabraknie inspiracji. Pierwszym gościem w tej kategorii będzie Krzysztof Kujawa, który od kilku lat regularnie odwiedza Islandię, za każdym razem poznając ten kraj na nowo. Podczas swojego wystąpienia opowie o tym, co sprawia, że to właśnie ta destynacja jawi mu się jako jedyna i niepowtarzalna i dlaczego ciągle chce tam wracać. Możemy być pewni, że podczas tego wystąpienia nie zabraknie pięknych zdjęć nocnego nieba, ze szczególnym uwzględnieniem zorzy polarnej.
Fot. Krzysztof Kujawa
Ostatnim punktem programu będzie relacja Mikołaja Arndta z niezwykłej podróży rowerowej zachodnim wybrzeżem Ameryki Północnej i Stanów Zjednoczonych, podczas której miał on okazję poznawać tamtejszą przyrodę, niejednokrotnie z bardzo bliska.
Fot. Mikołaj Arndt
Podczas Festiwalu odbędzie się również wernisaż wystawy zbiorowej zatytułowanej „Przyroda doliny Warty”, na której zaprezentowane zostaną zdjęcia wykonane przez członków Okręgu Wielkopolskiego ZPFP.
Więcej informacji na temat zaproszonych gości i ich wystąpień, a także szczegółowy program można znaleźć na fanpejdżu wydarzenia.
Termin: 1 lutego br., godz. 10:00–18:00
Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Zapraszamy w imieniu organizatorów! Wstęp wolny!