Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Podsumowanie projektu „W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku”

Projekt „W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku” miał zdemitologizować takie kontrowersyjne gatunki, jak bóbr, wilk i wydra, które – poza wąskim gronem przyrodników – postrzegane są w masowej świadomości często, jako szkodniki zagrażające hodowlom i ich produktom...


alt

Od kwietnia 2010 do lipca 2011 roku Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych realizowała ogólnopolski projekt pn. „W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku” dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Przez ten czas Fundacja przeprowadziła szereg działań edukacyjnych m.in. 501 warsztatów dla dzieci z przedszkoli (ok. 10954 uczestników), 319 warsztatów dla uczniów szkół podstawowych (ok. 7168 uczestników), 80 warsztatów dla nauczycieli (ok. 2349 uczestników), 41 szkoleń dla społeczności lokalnej, przedstawicieli samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych, pracowników edukacyjnych, przedstawicieli jednostek administracji państwowej (leśnicy, pracownicy parków narodowych, krajobrazowych, rybacy – ok. 848 osób). Warsztaty miały na celu dotarcie do szerokiego grona odbiorców i spopularyzowanie informacji o wydrze, bobrze i wilku. - Warsztaty spotykały się z pozytywnym odbiorem i wysokim zainteresowaniem osób w nich uczestniczących. Niezależnie od przekazywanych treści słuchacze często dzielili się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami odnośnie tych gatunków co wyraźnie wzbogacało takie spotkania, ukazując, że przyroda jeszcze wiele razy może nas zaskoczyć – mówi trener prowadzący warsztaty dla dorosłych. W trakcie szkoleń zostały przeprowadzone ankiety z których wynika bardzo dobra ocena projektu. W ramach projektu przygotowany został pakiet edukacyjny „W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku” jako gotowy materiał do prowadzenia zajęć lekcyjnych w różnych grupach wiekowych dzieci i młodzieży, ale także z możliwością wykorzystania do edukacji dorosłych. Pakiety były bezpłatnie przekazywane nauczycielom na warsztatach, a także przesłane do szkół uczestniczących w konkursach, bibliotek, organizacji przyrodniczych, z terenu całej Polski. Pakiet zawiera m.in. prezentację multimedialną, scenariusze zajęć z arkuszami pracy ucznia na poziomie od przedszkolnego do gimnazjum, kolorowe plansze edukacyjne, gry, puzzle, karty itp. Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w ramach niniejszego projektu wydała również publikacje popularno-naukowe o wydrze, bobrze i wilku. Rolą tych publikacji oprócz przybliżenia biologii, ekologii i zachowania w/w gatunków jest przede wszystkim wyjaśnienie hodowcom i rolnikom, w jaki sposób można chronić się przed stratami wyrządzanymi przez te zwierzęta i w jaki sposób, gdy już do takich strat dojdzie, dochodzić swoich praw i ubiegać się o odszkodowania. Dodatkowo w ramach projektu powstały filmy dokumentalne o każdym z trzech gatunków, których celem jest ukazanie problemu szerszemu gronu odbiorców.  W ramach projektu przewidziano również aktywizację dzieci, młodzieży poprzez zorganizowanie konkursu „Dzień z bobrem, wydrą i wilkiem”. Konkurs zakończył się 30 kwietnia 2011 r. i cieszył się dużym zainteresowaniem.


- W odpowiedzi na nasz apel napłynęło 80 ciekawych i barwnych prac toteż jury w składzie koordynator projektu wraz z członkami zarządu Fundacji oraz przyrodnikiem stanęli przed trudnym wyborem najlepszych prac. Komisja brała jako kryteria: zaangażowanie dzieci, zgodność z tematyką, pomysłowość, estetykę pracy. Ostatecznie wybrano 15 prac. Dodatkowo wyróżniono 4 placówki – mówią pracownicy FWIE. Na stronie projektu www.fwie.eco.pl można znaleźć szczegółowe informacje na temat aktualnie realizowanych przez Fundację projektów.

Projektowi „W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku” patronował Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA.


Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych

Wybór numeru

Aktualny numer: 1/2024

Aktualny numer