Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Leśna rewolucja

Drzewostan o uproszczonej strukturze wiekowej i gatunkowej jest niezwykle podatny na uszkodzenia wywołane przez wiatr (Bory Tucholskie)

Drzewostan o uproszczonej strukturze wiekowej i gatunkowej jest niezwykle podatny na uszkodzenia wywołane przez wiatr (Bory Tucholskie)

Przywykliśmy do traktowania lasu jako czegoś stałego i niezmiennego. Towarzyszył nam przecież zawsze – jeździmy tam na wycieczki, zbieramy grzyby, jagody; korzystamy z drewna i papieru. Przez całe życie karmiono nas propagandą, że nasze lasy są najlepsze i mają się niezmiennie świetnie, mimo średniej lesistości w skali Europy. Co prawda zdarzały się na tym wizerunku drobne rysy, jak choćby zamarcie kilkunastu tysięcy hektarów lasu w Górach Izerskich, pożary czy gradacja jakichś owadów, ale i tak nie były one w stanie popsuć nam dobrego samopoczucia. Do naszej świadomości docierały wprawdzie głosy naukowców mówiących o ociepleniu, ale były one zazwyczaj puszczane mimo uszu. Choć w obecnym stuleciu coraz trudniej o śnieżną zimę, to przemarznięcie roślin w ogródku podczas wiosennych przymrozków lub kilkudniowe silniejsze mrozy utwierdzają nas w zwodniczym przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Aż tu nagle okazuje się, że jakiś mały, wredny insekt, mający za nic pracę pokoleń leśników, dosłownie zżera lasy, inny opanowuje gałęzie, a jeszcze gdzie indziej las po prostu usycha.


Więcej w drukowanym wydaniu SALAMANDRY...

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Okołów
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.





Wybór numeru