Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Znamy laureatów XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego

W niedzielę zakończył się największy w Polsce przegląd filmów poświęconych przyrodzie i ekologii – XVIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Jest to najstarszy, największy i najbardziej prestiżowy w Polsce przegląd filmów o tej tematyce. Odbywa się w Łodzi co dwa lata, począwszy od roku 1980, a więc już od 40 lat, a od 2001 roku jest realizowany w formule międzynarodowej. W tym roku mija również 40 lat od śmierci patrona festiwalu – Włodzimierza Puchalskiego – wybitnego polskiego fotografa, filmowca i przyrodnika.

Charakter tegorocznej edycji Festiwalu był dość nietypowy, ponieważ główna jego część, a więc przede wszystkim pokazy filmów konkursowych, odbywała się za pośrednictwem Internetu (to coraz powszechniej stosowana formuła ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii COVID-19). Ten, tzw. hybrydowy system przynosi jednak wymierne korzyści. Mamy bowiem możliwość przeżywania emocji związanych z wyświetlanymi filmami czy spotkaniami w studiu festiwalowym jeszcze długo po zakończeniu Festiwalu, a w trakcie jego trwania można było śledzić wydarzenia na bieżąco z każdego niemal zakątka Ziemi nie ruszając się z miejsca. Niezmiennym hasłem Festiwalu jest „Promocja przyrody i krajobrazu Europy”, a mottem tegorocznej edycji była „Bioróżnorodność szansą Ziemi”.

Do konkursu głównego zgłoszono 59 filmów, z których do rozgrywek konkursowych stanęło 29 produkcji z sześciu krajów (Iran, Belgia, Holandia, Niemcy, Serbia i Polska). Wszystkie filmy można było oglądać za darmo na portalu mojeekino.pl.

Nagrodę Grand Prix przyznano filmowi niemieckiego reżysera Jana Hafta zatytułowanemu „Łąki. Utracony raj?”, w którym to autor stara się zwrócić uwagę widza na ginące ekosystemy łąkowe oraz potrzebę ich zachowania i ochrony.

Dodatkowo zostały przyznane nagrody m.in. za najlepsze zdjęcia dla Grzegorza Bobrowicza za „Anima Animalis. Klejnoty dolnośląskiej przyrody” oraz za film o tematyce szczególnie wyróżniającej się działalnością na rzecz ochrony środowiska i gospodarki wodnej w województwie łódzkim, którą otrzymał Michał Ogrodowczyk za „Życie lasu. Bogactwa runa i podszytu”.

W ramach Festiwalu odbył się również Młodzieżowy Konkurs Filmu Przyrodniczego. Udział w nim wzięli młodzi filmowcy w wieku od 10 do 20 lat. Główną nagrodę otrzymał film „Ptaki” zrealizowany przez Annę Ostrowską.

Fot. Mikołaj Zacharow

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych odbywa się również wiele imprez towarzyszących. Są to m.in. wystawy fotograficzne, z których część można oglądać nawet do końca października. W tegorocznej edycji głównym miejscem spotkań autorów i zaproszonych gości było studio festiwalowe, a rozmowy z twórcami filmów były prowadzone przez Internet. Jeden z wieczorów festiwalowych poświęcono pamięci Tomasza Ogrodowczyka - fotografa, filmowca, przyrodnika i dźwiękowca, który od lat związany był zarówno z Wytwórnią Filmów Oświatowych, jak i samym Festiwalem (a także w dużej mierze z jego patronem).

Wszystkie materiały są dostępne na kanale YouTube Wytwórni Filmów Oświatowych, a także na stronach festiwalowych.

Organizatorami Festiwalu są: Wytwórnia Filmów Oświatowych sp. z o.o., Stowarzyszenie Film Przyroda Kultura oraz mojeekino.pl.

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA już po raz trzeci patronuje MFFP.

Wybór numeru

Aktualny numer: 1/2024

Aktualny numer