Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Ty też możesz zostać Obywatelem Rzeczpospolitej Ptasiej!

Już za trzy tygodnie (w sobotę, 12 kwietnia) w Słońsku spotkają się miłośnicy ptaków na dorocznym zlocie, aby uczestniczyć w spotkaniach plenerowych i wielu ciekawych imprezach edukacyjnych, m.in. wycieczkach ornitologicznych, autorskich prezentacjach zaproszonych gości czy warsztatach plastycznych. Kto jeszcze nie ma paszportu Rzeczpospolitej Ptasiej, podczas Zlotu będzie mógł go sobie wyrobić, do czego zachęcamy!

Każdy obywatel RP z paszportem w ręku będzie mógł się zgłosić po specjalnie na tę okazję przygotowywaną pieczątkę z wizerunkiem skrzydlatego przedstawiciela gatunków rzadkich lub zagrożonych, występujących na terenie Rzeczpospolitej Ptasiej, czyli parku narodowego „Ujście Warty”. Każdy rok poświęcony jest innemu gatunkowi ptaka.

Tylko do końca marca można zagłosować na PTAKA ROKU 2015. Z dziesięciu nominowanych można wybrać trzy kandydatury do tego tytułu. W tym roku do tego zaszczytnego miana kandydują: błotniak stawowy, czapla biała, gęgawa, kszyk, kwokacz, pójdźka, sieweczka rzeczna, świstun, wodnik i zausznik.

Rzeczpospolita Ptasia to wyjątkowa w skali europejskiej inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis viribus”, która ma na celu zrzeszenie miłośników ptaków odwiedzających Słońsk, a zarazem nasz najmłodszy park narodowy „Ujście Warty” – ptasie eldorado. Jest to jednak przede wszystkim turystyczna wizytówka i sposób na uatrakcyjnienie tego niezwykle ciekawego, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i kulturowym, zakątka naszego kraju. I jak każda republika ma swojego prezydenta.

Szczegóły oraz dokładny program imprezy można znaleźć na stronie Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus”.

Zapraszamy na XIII Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej!

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA już po raz czwarty patronuje temu wydarzeniu.

 

Wybór numeru

Aktualny numer: 2/2023