Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Program CHELONIA

W roku 2019 minął czwarty sezon prowadzonych przez nas działań w ramach Programu CHELONIA, skupiającego się na ochronie populacji żółwi błotnych pod Lesznem, gdzie znajduje się największe skupisko tych gadów w Wielkopolsce.

Podczas tego sezonu udało nam się oznakować i zabezpieczyć aż 14 komór lęgowych. Prace te przyczyniają się do zwiększenia szans na przetrwanie inkubujących się jaj, a w późniejszym okresie na przeżycie młodych żółwi oczekujących pod ziemią do pierwszych dni wiosny, kiedy to wykopują się na powierzchnię i wędrują do zbiorników wodnych. Nasza pomoc polega na ograniczeniu presji ze strony drapieżników oraz… człowieka. Niekorzystną działalność tych pierwszych hamujemy przez zastosowanie specjalnych siatek ochronnych, którymi zabezpieczamy komory lęgowe przed nieproszonymi gośćmi. To nie drapieżniki jednak stanowią główne zagrożenie dla żółwi na tym stanowisku. Lęgowiska zlokalizowane są na terenie pól ornych, gdzie co roku prowadzone są zróżnicowane zabiegi agrotechniczne. W konsekwencji niemal 100% komór lęgowych, wraz z całą zawartością, niszczonych jest w sposób niezamierzony przez rolników. Znakując komory, umożliwiamy osobom uprawiającym pola na ich omijanie, dając tym samym szansę młodym żółwiom na przetrwanie tego newralgicznego okresu w ich rozwoju.

Podejmowane przez nas działania mają charakter ratunkowy. W celu zapewnienia właściwej ochrony tej populacji konieczne jest wdrożenie stabilnych rozwiązań docelowych, nad którymi pracujemy już od pewnego czasu wraz z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Poznaniu.

W tym roku Program CHELONIA wsparły: ZOO Wrocław, Fundacja DODO, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz liczna grupa osób prywatnych, które pomogły nam, przekazując darowizny w ramach prowadzonej na naszym profilu FB zbiórki publicznej. Za okazaną bezinteresowną pomoc dziękujemy z całego serca!

Borys Kala
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru