Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Sprzątamy dom nietoperzom

Zimowe liczenia nietoperzy stwarzają wyjątkowe okazje do zobaczenia latających ssaków z bliska, ale niestety wymagają również bliskiego kontaktu z tonami śmieci, jakimi przedstawiciele naszego gatunku bezceremonialnie zasypują wszystkie porzucone i niepilnowane przez nikogo podziemia – czy to XX-wieczne schrony bojowe, XVIII-wieczny fort czy też piwnice zrujnowanego pałacu.

W którymś momencie badacze nietoperzy mają dosyć deptania po tłuczonym szkle, szmatach, kłębach drutu, plastikowych kubłach na farby i elementach starych komputerów, że o eufemistycznie określonych „zużytych materiałach higienicznych” nie wspomnę. Wtedy, czekając, aż nietoperze obudzą się z hibernacji i opuszczą podziemne kryjówki, przystępują do działania. 13 czerwca 2019 roku członkowie i sympatycy Akademickiego Koła Chiropterologicznego PTOP „Salamandra” posprzątali ceglany schron przeciwlotniczy w Gdyni Babich Dołach, zbudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej dla robotników przymusowych pobliskiej montowni torped. Jest on dziś miejscem zimowania 30–50 nocków – dużych, Natterera i rudych – którym w ostatnich latach regularnie towarzyszy jeden nocek łydkowłosy. Aby zapewnić spokój nietoperzom, wejścia wcześniej zabezpieczono odlanymi z betonu kratami*, jednak kilka lat temu jedną z krat… ktoś ukradł z zaangażowaniem godnym lepszej sprawy – musiał ją bowiem wynieść na własnych plecach (do wejścia nie ma żadnego dojazdu). W ciągu kilku godzin udało się całkowicie oczyścić korytarz z odpadków i wypełnić kilkanaście stulitrowych worków na śmieci, uzupełnionych o odpady wielkogabarytowe i stary dywan. Z nadmiaru produktów naszej cywilizacji został też uwolniony las w bezpośrednim sąsiedztwie schronu. O wywóz tych zbiorów zadbał Urząd Miasta Gdyni, za co serdecznie dziękujemy. Przyszłoroczne liczenie nietoperzy odbędzie się już w przyjaźniejszych warunkach niż te przypominające komunalne wysypisko.

Mateusz Ciechanowski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Akademickie Koło Chiropterologiczne PTOP „Salamandra”

*) O schronie tym pisaliśmy tutaj: Nietoperze w Babich Dołach już bezpieczne – SALAMANDRA 1/2008).

Wybór numeru