Wędrówki nietoperzy

Lot

Nietoperze latają za pomocą skrzydeł. Są one zbudowane inaczej niż ptasie. Na bardzo rozbudowanym szkielecie kończyn przednich, szczególnie na wydłużonych kościach dłoni, rozpięta jest skóra (u większości Mikrochiroptera również między nogami i ogonem).
Dzięki stosunkowo dużej rozpiętości skrzydeł nietoperze są bardzo sprawnymi lotnikami – większość z nich potrafi np. zawrócić w locie niemal w miejscu, a wiele umie zawisać w powietrzu jak kolibry.

  n05o01
Fot. Andrzej Kepel

 

Echolokacja

Nietoperze są zwierzętami nocnymi. Większość przedstawicieli podrzędu Mikrochiroptera ma małe oczy i nie widzi najlepiej po zmroku.
Aby poradzić sobie nawet w całkowitej ciemności zamiast wzroku wykorzystują zmysł echolokacji: piszczą na bardzo wysokich częstotliwościach i nasłuchują echa własnego głosu.
Dzięki analizie tych dźwięków nietoperze sprawnie omijają przeszkody i potrafią zapolować na owada mniejszego od komara nawet wśród gałęzi drzew!

n05o03
Fot. Andrzej Kepel

 

Dlaczego wędrują?

Latem, każdej nocy – w poszukiwaniu bogatych w owady żerowisk (w promieniu od kilku do ponad 30 km od dziennego schronienia)
Jesienią i wiosną i - w poszukiwaniu odpowiednich, zimowych lub letnich kryjówek (zwykle od kilku do kilkuset kilometrów), albo do cieplejszych krajów i z powrotem (nawet do ponad 1000 km w jedną stronę).

n05o02
Fot. Andrzej Kepel

 

n05o04
Fot. Andrzej Kepel