Karlik malutki złowiony podczas badań w Starkowie
Fot. Andrzej Kepel
Jakkolwiek Ziemia Lubuska kryje pod swą powierzchnią największe polskie zimowisko nietoperzy (rezerwaty „Nietoperek” i „Nietoperek II” w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym), to o letniej faunie nietoperzy zamieszkujących ten teren wiadomo niewiele. W tym roku zorganizowaliśmy obóz chiropterologiczny, którego celem było wstępne rozpoznanie pod względem nietoperzowym powiatu Słubice. Gościny młodym badaczom nietoperzy z „Salamandry” udzieliło „Muzeum Łąki” w Owczarach, prowadzone przez Lubuski Klub Przyrodników (dziękujemy).
W obozie prowadzonym przez kierownika programu ochrony nietoperzy - Radosława Dzięciołowskiego, uczestniczyli członkowie „Salamandy” z Poznania, Szczecina, Warszawy, Obornik Wlkp. i Piły.
Badania nietoperzy prowadzono różnymi metodami - od penetracji strychów, przez odłowy w specjalne sieci i nocne poszukiwania przy pomocy detektora ultrasonicznego (wykrywającego wydawane przez nietoperze ultradźwięki), po wieczorne obserwacje kościołów i innych budowli, z których te zwierzęta mogłyby wylatywać.
Udało się zlokalizować kilka stanowisk różnych gatunków nietoperzy, w tym sporą kolonię karlików malutkich (Pipistrellus pipistrellus) w Starkowie koło Rzepina.
Redakcja