Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Trzcianeckie bociany już w domu!

Monitorowana przy pomocy kamery para trzcianeckich bocianów, po dość długiej nieobecności wróciła do swojego gniazda pod koniec kwietnia. Pierwszy bocian był tu wprawdzie obserwowany już 7. marca i od tego czasu przez trzy tygodnie dość regularnie odwiedzał gniazdo, ostatecznie jednak z niego zrezygnował. Para boćków zajęła je dopiero 26. kwietnia, jednak nie przystąpiła do lęgów. Okazało się, że gniazdo zajęły młode, niedoświadczone ptaki. Liczymy jednak, że już w przyszłym sezonie boćki doczekają się potomstwa.

Gniazdo, które powstało w 1998 roku, położone jest na wysokim kominie dawnej kotłowni Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Budowlanych „KOMBUD” Sp. z o.o. Od ubiegłego sezonu bociany można podglądać na żywo dzięki specjalnej kamerze, która w tym roku została wymieniona na nową, dzięki czemu obraz znacznie zyskał na jakości. Internauci z uwagą śledzą i komentują wydarzenia w gnieździe. Dziennie stronę z przekazem odwiedza kilka tysięcy fanów.

Nasze bociany można oglądać w Internecie na stronie: www.salamandra.org.pl/bocianonline. Transmisja jest realizowana w ramach projektu „Ochrona bociana białego nad Notecią”.

Marek Maluśkiewicz
Nadnoteckie Koło PTOP „Salamandra”

Wybór numeru