Najczęściej spotykanymi zwierzętami podczas liczenia były jelenie
Fot. M. Grzegorzek
Na początku tego roku „Salamandra”, wspólnie z Lubuskim Klubem Przyrodników, wygrała przetarg na opracowanie operatu ochrony fauny do planu ochrony Drawieńskiego Parku Narodowego. Stronę „salamandrową” reprezentują współpracujący z nami naukowcy z poznańskich uczelni, którzy zbadają niektóre z występujących na tym terenie grup ssaków oraz owadów.
W pierwszym etapie inwentaryzacji dużych ssaków zamieszkujących teren parku pomagali nam dzielnie nasi wolontariusze, którzy w lutym br. wzięli udział w tzw. „pędzeniu”. W sumie w akcji tej uczestniczyło ok. 100 osób (blisko 50 naszych ochotników i tyle samo z Lubuskiego Klubu Przyrodników).
Zasłużony odpoczynek przy ognisku po kilkugodzinnym liczeniu zwierzyny w Drawieńskim Parku Narodowym
Fot. Andrzej Kepel
Wspólnymi siłami, na wybranych próbnych powierzchniach naliczyliśmy 23 jelenie, 15 saren, 4 dziki, 2 zające i 8 lisów. Poza walorami badawczymi, wyjazd ten stanowił doskonałą okazję do lepszego wzajemnego poznania się i spędzenia kilku godzin wśród budzącej się pomalutku do życia przyrody. Dodatkową atrakcją było ognisko i smakowite, upieczone przy nim kiełbaski...
Redakcja