Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Poszukiwany żółw czerwonolicy!

W ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej obcych gatunków inwazyjnych w Polsce, rozpoczęliśmy spis powszechny wolnościowych stanowisk słodkowodnych żółwi egzotycznych. Formularz na witrynie internetowej służy do zbierania informacji o terenowych obserwacjach tych zwierząt. Dzięki tej wstępnej inwentaryzacji poznamy skalę inwazji, co pomoże nam planować dalsze działania – w tym np. utworzenie odpowiedniego azylu dla tych zwierząt i ich odłowy. Dla zgłaszających przewidziano setki atrakcyjnych nagród.

Warto też zwrócić uwagę, że od 5 kwietnia tego roku obowiązuje rozporządzenie, na podstawie którego istnieje obowiązek uzyskiwania zezwoleń na przetrzymywanie okazów wielu gatunków inwazyjnych, w tym np. żółwi czerwonolicych i kilku innych, które często są domowymi pupilami.

Więcej na temat tego problemu i uregulowań prawnych mogą Państwo przeczytać na naszej stronie: salamandra.org.pl/obcekampania.html.

Jeśli znasz jakieś wolnościowe stanowisko żółwi egzotycznych, powiadom nas o tym!

Anna Grebieniow
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru