Ostatnie pół roku działalności Łódzkiego Koła „Salamandry” spinają dwa ważne wydarzenia.
Pierwszym z nich była wycieczka przyrodniczo-krajoznawcza do Przedborskiego Parku Krajobrazowego, zorganizowana dla zwycięzcy aukcji, którą zorganizowaliśmy w styczniu na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wybór terminu i miejsca eskapady okazał się strzałem w dziesiątkę. Pogoda w ostatni weekend czerwca dopisała, nad kwitnącymi murawami kserotermicznymi unosił się aromat szałwii i macierzanki, zielona buczyna pozwoliła odpocząć od skwaru. Zarówno dla nas, jak też, co ważniejsze, dla zwycięskiej rodzinki wyprawa ta okazała się pełna wrażeń, pięknych widoków i wielu pozytywnych emocji.
Na drugim biegunie czasowym leży tradycyjna już jesienna akcja bęczkowicka. Po raz kolejny odwiedziliśmy torfowiska nad Luciążą, by walczyć z zarastającą je wierzbą i brzozą. Warto o tym obiekcie napisać dłuższą notatkę. Tutaj tylko dopowiemy, że akcja zatacza coraz szersze kręgi – padł rekord frekwencyjny, w szranki stanęło tym razem czternaście osób. Przepyszna szarlotka, którą piecze dla nas pani Teresa Janocha, emerytowana dyrektor pobliskiej Szkoły Podstawowej w Trzepnicy, zwabia w te okolice ludzi aż spod Uniejowa. Wsparcia finansowego udzieliło akcji Nadleśnictwo Piotrków, za co serdecznie dziękujemy.
Jednak tym, co wyznaczało rytm niemal wszystkim naszym działaniom, były „pszczoły”. W dodatku samotne. W poprzednim numerze SALAMANDRY po raz pierwszy informowaliśmy o naszym projekcie „Ochrona pszczół samotnych na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich”*. Wtedy dopiero przystępowaliśmy do pracy, przygotowywaliśmy grunt pod zaplanowane ogródki kwietne. Przez kilka miesięcy letnich rabaty obsadzone kwitnącymi bylinami zwabiły tysiące zapylaczy, a teraz dzielne rośliny odpoczywają. Obok ogródków kwietnych stanęły ścianki entomologiczne wypełnione trzciną, drewnem, szyszkami i gliną. W ramach projektu wydaliśmy foldery tematyczne dotyczące znaczenia i ochrony pszczół oraz tradycyjnych ogrodów, a także prezentację multimedialną podsumowującą projekt – materiały można pobrać ze strony internetowej „Salamandry”, do czego zachęcamy.
Mateusz Ciechanowski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Akademickie Koło Chiropterologiczne PTOP „Salamandra” w Gdańsku
Projekt „Ochrona pszczół samotnych na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich” jest laureatem konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom. Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Więcej na temat Konkursu: www.pomagamypszczolom.pl.