RATUJEMY WIELKOPOLSKIE ŻÓŁWIE! Pomóż nam je chronić!

55861246 10156729399736321 8808987089556209664 o W okolicy Leszna znajduje się jedna z najbardziej zagrożonych w skali Polski, populacja żółwia błotnego - 100% badanych samic składa jaja na polach ornych i łąkach kośnych. W tym roku nie otrzymaliśmy wystarczającej dotacji na działania ochronne, które prowadzimy już od 5 lat. Pilnie potrzebujemy wsparcia finansowego - przyda się każdy grosz! To nasz rodzimy gatunek, jest długowieczny. Pomyślcie, wiele z nich już żyło, gdy nas jeszcze nie było na świecie! Teraz ich los jest w naszych rękach.

Od połowy maja żółwice zaczną wychodzić na łąki i pola aby składać jaja. W tym okresie co roku giną pod kołami traktorów, podczas prac rolnych. Niszczone są również ich komory lęgowe. Aby ratować żółwie, nakładamy im specjalne nadajniki a następnie z odbiornikami telemetrycznymi śledzimy, gdy wychodzą na pola i pilnujemy gdy składają jaja. Znakujemy miejsca lęgów aby rolnicy mogli je omijać, zabezpieczamy siatkami przed drapieżnikami. Kilkukrotnie już uratowaliśmy żółwice przed rozjechaniem, a jedną z nich - Lizę, dzięki telemetrii namierzyliśmy na przyczepie z balotami, przeznaczonymi na kiszonkę. Na szczęście z pomocą rolników udało się ją odzyskać. Niestety rok temu tragicznie zginęła Teosia pod kołami kosiarki. Nie chcemy aby coś takiego się powtórzyło. Chcemy zintensyfikować naszą obecność w terenie aby być na miejscu zawsze, gdy maszyny jeżdżą w okolicach lęgowisk.
Naszym podopiecznym nadajemy imiona, aby łatwiej zapamiętywać lokalizacje, trasy migracji, preferencje i komory lęgowe konkretnych osobników. W tym roku podzielimy się z Wami na FB na bieżąco historiami Kryśki, Lizy, Wiki, Angeliki, Metki, Szpicy, Maciejki, Raduni, Wichurki, Normalki, Frankenstein’a… i innych bohaterek. Mamy nadzieję, że będą to tylko pozytywne i radosne historie!

MOŻESZ POMÓC NA RÓŻNE SPOSOBY:
- przekaż za pośrednictwem FB datek wspierający nasze działania (https://www.facebook.com/donate/318109755556817/)
- udostępnij znajomym posta o zbiórce
- jeśli wolisz przelew tradycyjny, wesprzyj nas wpłatą na konto:
PTOP "Salamandra": 31 1020 4027 0000 1802 0401 6929 koniecznie z dopiskiem "ŻÓŁWIE"
- przekaż 1% Twojego podatku na projekt: KRS:‎0000117212 z dopiskiem "ŻÓŁWIE"

TWOJE WSPARCIE POMOŻE NAM:
- przeprowadzić codzienny monitoring telemetryczny od maja do lipca i regularne kontrole stanowiska aż do wiosny przyszłego roku
- zabezpieczyć komory lęgowe przed zniszczeniem (znakowanie, montaż siatek, edukacja rolników)
- przeprowadzić odłowy w celu nałożenia nadajników i monitoring populacji również w nowych miejscach, w których zlokalizowaliśmy lub podejrzewamy obecność żółwi
- uzupełnić braki sprzętowe (spodniobuty niszczą się, gdy chodzimy po bagnach, potrzebujemy zasilania solarnego do fotopułapek, musimy naprawić i wyregulować część odbiorników telemetrycznych – wymaga to specjalistycznej i dość kosztownej interwencji)

Więcej informacji o naszych działaniach na rzecz żółwi można znaleźć na naszym profilu FB. Dziękujemy za pomoc.