Kolejny skazany za handel w Internecie

Dziewięć miesięcy pozbawienia wolności, orzekł Królewski Sąd w Norwich, dla Marka Rowlanda - mieszkańca Swaffham w Wielkiej Brytanii. Za pośrednictwem Internetu sprzedał mieszkańcowi Florydy róg nosorożca za 3000 $. Rowland już wcześniej był notowany - skazano go w zawieszeniu za oferowanie sprzedaży spreparowanego błotniaka zbożowego, płomykówki i głowy żbika oraz kupno spreparowanej sowy uszatej.
Prokurator Nicholas Hall zdradził, że Rowland starał się uzyskać odpowiednie dokumenty dla posiadanych okazów, ale organ zarządzający CITES w Wielkiej Brytanii odmówił mu ich wydania. Skazany był zatem świadomy przepisów regulujących handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem i mimo to dopuścił się ich złamania. Transakcje prowadzone były za pośrednictwem jednego z najpopularniejszych internetowych serwisów aukcyjnych na świecie – serwisu eBay.


Warto w tym miejscu przypomnieć, że największy polski internetowy serwis aukcyjny -Allegro nie zezwala na zamieszczanie ofert sprzedaży okazów (zarówno żywych jak i martwych) zwierząt zagrożonych wyginięciem. Ten bezwzględny zakaz wynika z regulaminu Allegro (Załącznik nr 1, pkt 11) i jest konsekwentnie egzekwowany przez pracowników serwisu, wspieranych merytorycznie przez nasze Towarzystwo.


Borys Kala


alt