Kolejne ograniczenie sprzedaży zwierząt w Internecie

altInternetowy serwis aukcyjny MercadoLibre dołączył do takich serwisów jak eBay czy Allegro, wprowadzając ograniczenie w handlu chronionymi gatunkami.


MercadoLibre to jeden z największych międzynarodowych internetowych serwisów aukcyjnych. Działa przede wszystkim w krajach Ameryki Łacińskiej. 6 czerwca br. jego oddział w Wenezueli ogłosił zakaz zamieszczania w nim ofert sprzedaży dzikich zwierząt. Celem tej decyzji jest ograniczenie wpływu, jaki ma nielegalny handel na wymieranie zagrożonych gatunków.

MercadoLibre od lat jest jednym z istotnych miejsc handlu okazami chronionych gatunków. Wykazały to choćby raporty organizacji CATCA. Np. większość ofert sprzedaży przedmiotów z kości słoniowej w Ameryce Łacińskiej znaleziono właśnie na tym serwisie. Miał też on swój znaczący udział w handlu dzikimi zwierzętami w Ekwadorze.

Zarządcy serwisu podjęli tę decyzję pod wpływem apelu organizacji Venezuela Verde (Zielona Wenezuela), wspartego przez inne organizacji pozarządowe oraz podpisanego dodatkowo przez 3.450 obywateli.

Co jednak charakterystyczne, zakaz wprowadzono jedynie w Wenezueli. W pozostałych krajach Ameryki Łacińskiej właściciele serwisu nie wzdragają się póki co przed zarabianiem na tego rodzaju handlu. Przypomina to nieco postawę innych dużych serwisów internetowych, które wprowadzając podobne ograniczenia nigdy nie robią tego konsekwentnie, np. pozwalając na nieetyczny handel w krajach, gdzie brak sprzeciwu społecznego, albo obejmując zakazem jedynie kilka najbardziej znanych gatunków.

Choć decyzja MercadoLibre dotyczy na razie tylko jednego kraju, wskazuje, że nielegalny internetowy handel chronionymi gatunkami coraz częściej jest dostrzegany jako zagrożenie i próbuje się podejmować działania zaradcze – choć na razie nie zawsze trafione i raczej mało skuteczne.


ZOBACZ TAKŻE: