Czy można hodować żabę?

hodowla-okladka

Hodowla zwierząt z gatunków chronionych budzi nieraz sprzeczne emocje. Czy jest to przejaw ponadprzeciętnej przyrodniczej pasji, czy raczej dodatkowe poważne zagrożenie dla populacji rodzimych taksonów? Nie ma prostego rozstrzygnięcia tego dylematu. Nie próbują go też znaleźć autorzy nowej publikacji, wydanej przez PTOP „Salamandra”. Starają się za to wyjaśnić, jak realizować tego typu zainteresowania bez wchodzenia w konflikt z prawem.

„Hodowla zwierząt chronionych – regulacje prawne” to poradnik kierowany zarówno dla osób chcących realizować hobby polegające na chowie i rozmnażaniu rodzimych dzikich zwierząt w kontrolowanych warunkach, jak i dla organów ochrony przyrody oraz ścigania, odpowiedzialnych za przestrzeganie prawa. Obowiązujące w Polsce regulacje w tym zakresie trudno uznać za proste i przejrzyste. Stąd zestawienie i szczegółowe omówienie najważniejszych przepisów może być bardzo pomocne. Na prawie 120 stronach nie tylko objaśniono obecnie obowiązujące zasady i ograniczenia, ale wskazano kierunki zmian, których należy się spodziewać w roku 2014. Liczne zdjęcia ukazują zarówno gatunki obecnie chronione, które można spotkać w Polsce w niewoli, jak i wybrane chronione gatunki rodzime dla innych części naszego kontynentu, które muszą być w naszym kraju objęte ochroną na podstawie przepisów Unii Europejskiej.

Książkę można pobrać w wersji elektronicznej (link poniżej). 

Publikacja została wydana dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


W publikacji wykorzystano zdjęcia wielu autorów, którym serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie. Są to:
- Thomas Bader / www.herpetofauna.at
Matthieu Berroneau / www.herpetofocus.fr
- Bobby Bok / www.herpsafari.nl 
- Pierre Fidenci
- Daniel Jablonski / www.danieljablonski.com
- Piotr Kokoszka / www.carduelis.eu
- Cezary Korkosz / www.cezarykorkosz.pl
- Boris Lauš
- Henryk Mąka
- Stjepan Mekinic
- Jean Muratet / www.herpetofocus.fr
- Jérôme de Reinach Hirtzbach / www.herpetofocus.fr
- Mario Schweiger / www.vipersgarden.at
- Ilias Strachinis / www.herpetofauna.gr
- Angelika & Siegfried Troidl / www.lacerta.de
- Adriana Bogdanowska, Borys Kala i Andrzej Kepel z PTOP „Salamandra“

.

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (hodowla-przepisy.pdf)hodowla-zwierzat-przepisyHodowla zwierząt chronionych – regulacje prawne (wersja w niskiej rozdzielczości)6354 Kb