Jak „urządzać” Puszczę Karpacką?

puszcza-karpacka Projekt nowego planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Bircza nie uwzględnia postulatów ochrony najcenniejszych fragmentów Puszczy Karpackiej. Do 4 kwietnia można zgłaszać wnioski i uwagi do tego projektu.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie wyłożyła w połowie kwietnia do wglądu projekty planów urządzania lasu dla trzech nadleśnictw oraz kilka innych dokumentów planistycznych. Wnioski i uwagi do tych wszystkich projektów (liczących setki czy wręcz tysiące stron) można zgłaszać do 4 maja. RDLP zaznaczyła, że uwagi zgłoszone po tym terminie nie będą rozpatrywane. Strategia ogłaszania bardzo krótkich „konsultacji społecznych” w okresie świątecznym (w tym przypadku obejmujących Wielki Tydzień, Wielkanoc i długi weekend majowy) jest w Polsce często stosowana i zwykle dotyczy dokumentów ważnych, mogących budzić kontrowersje. Chodzi o to, by strona społeczna nie miała czasu na poważne przeanalizowania dokumentów i opracowanie uwag. Wygląda na to, że tak jest i tym razem. Plan urządzania lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Bircza (czyli jeden z konsultowanych projektów) obejmuje obszar proponowanego Turnickiego Parku Narodowego. Dla znacznej części tego terenu w roku 2016 Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze zaproponowała utworzenie rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka”, co jest zgodne z wcześniejszymi postulatami m.in. Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Jak łatwo zgadnąć, wyłożony do konsultacji projekt PUL w ogóle nie uwzględnia tych propozycji.

PTOP „Salamandra” przygotowało i wysłało swoje uwagi i wnioski do projektu. Można się z nimi zapoznać poniżej. Podobne wnioski przedstawiają też inne organizacje przyrodnicze. Zobaczymy, czy i w jakim stopniu zostaną uwzględnione. Warto przypomnieć, że trwająca batalia o ochroną Puszczy Białowieskiej zaczęła się podobnie – od wyłożonego ponad rok temu do „konsultacji” projektu zmiany PUL dla Nadleśnictwa Białowieża i następnie zignorowania wszelkich postulatów zgłaszanych przez przyrodników (w tym PROP). Miejmy nadzieję, że tym razem tak nie będzie, choć tryb przeprowadzania konsultacji nie wróży najlepiej.

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Salamandra-wnioski_PUL-Bircza.pdf)Uwagi PTOP SalamandraWnioski do projektu PUL dla Nadleśnictwa Bircza206 Kb