Powystrzelać te świnie??!

dziki-w Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeprowadził około tygodniowe konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików. W ramach walki z zagrożeniem Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) myśliwi mieliby w 2016 r. dostać ok. 12.6 milionów złotych za zastrzelenie 40.000 dzików w pasie 50 km od wschodniej granicy Polski.

W opinii PTOP „Salamandra” taka rzeź dzików za pieniądze podatników byłaby nie tylko szkodliwa dla przyrody (kto z polityków się dziś tym przejmuje?), niedopuszczalna pod względem prawnym (tym jeszcze niektórzy się przejmują – zwłaszcza jeśli łamane są przepisy UE), ale i jej potencjalna skuteczność jest co najmniej wątpliwa. Co więcej – istnieje ryzyko, że działanie takie może przynieść odwrotny skutek od oczekiwanego (miejsce zwolnione przez zastrzelone, „polskie” dziki, mogą zająć zwierzęta z zarażonej ASF populacji białoruskiej). 

PTOP „Salamandra” przesłała do Ministerstwa swoją opinię na temat tego projektu. Zamieszczamy ją poniżej.

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (redukcja-dzikow_opinia-Salamandry.pdf)OpiniaOpinia PTOP Salamandra dot. projektu rozporządzenia w spr. zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików214 Kb