Moręgowany powrót

Susły znów żyją na Opolszczyźnie

25 lipca br., po ponad 30-letniej nieobecności w Polsce, pierwsze susły moręgowane pojawiły się w Kamieniu Śląskim niedaleko Opola. Stanowisko, na którym zwierzęta zostały wypuszczone, jest jednym z miejsc, gdzie susły te widziane były po raz ostatni.

Susły moręgowane to zwierzęta, które wymarły w naszym kraju na przełomie lat 70 i 80. Od blisko roku Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”, w ramach Programu „Suseł”, prowadzi na terenie Poznańskiego Ogrodu Zoologicznego hodowlę tych niewielkich gryzoni. Głównym celem tego Programu jest przywrócenie susła moręgowanego rodzimej faunie.

 

 Susły moręgowane szybko zaaklimatyzowały się w nowym miejscu.
Fot. Andrzej Kepel


25 lipca do specjalnych dużych klatek (wybiegów) aklimatyzacyjnych (które po paru tygodniach, gdy susły przyzwyczają się do nowego otoczenia, zostaną rozebrane) została wypuszczona pierwsza grupa 63 susłów. W ciągu kolejnych 2 tygodni dowieziono jeszcze 16 zwierząt, a więc pierwszego roku udało się łącznie wypuścić w Kamieniu Śląskim 79 susłów moręgowanych. Większość z nich urodziła się w tym roku w Poznańskim ZOO, ale część tej grupy stanowiły także osobniki dorosłe przywiezione poprzedniego roku do hodowli. Przez pierwsze tygodnie od wypuszczenia susły były ustawicznie obserwowane przez przyrodników i wolontariuszy z „Salamandry”. Już po kilku dniach pierwsze z nich zaczęły się wykopywać z klatek aklimatyzacyjnych i żerować w ich pobliżu. Obecnie wszystkie znalazły już sobie miejsca na nory (na terenie klatek lub poza nimi) i powoli przygotowują się do snu zimowego.

19 sierpnia do Poznania przybyła kolejna grupa 102 susłów moręgowanych z Węgier. Dzięki wybudowaniu kolejnych wybiegów hodowlanych znajdą one dogodne warunki do życia i rozmnażania się, a więc jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzialnego, w przyszłym roku kolejna, jeszcze większa grupa zwierząt zasili odbudowywaną populację w Kamieniu Śląskim.

Powrót wymarłego gatunku to wydarzenie niecodzienne. Dlatego w dniu wypuszczenia pierwszej grupy susłów na Opolszczyźnie zorganizowano konferencję prasową, a po uwolnieniu susłów do wolier aklimatyzacyjnych uczczono ich przyjazd lampką szampana. Z przyjemnością stwierdzamy, że z powrotu susłów cieszą się nie tylko przyrodnicy, ale i okoliczni mieszkańcy, którzy z nostalgią wspominali czasy, gdy na pobliskich łąkach można było obserwować te rezolutne i urocze zwierzątka.

Andrzej KepelProgram prowadzony jest przez PTOP „Salamandra”, a w jego realizacji pomaga Ogród Zoologiczny w Poznaniu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Przyrody Stobrawskiego Parku Krajobrazowego BIOS. Współpracujemy także z przyrodnikami i ogrodami zoologicznymi z Węgier, Czech i Austrii, którzy pomagają w zdobyciu susłów do hodowli. Strategicznymi sponsorami Programu są: Program Małych Grantów Funduszu na Rzecz Globalnego Środowiska (GEF/SGP UNDP) oraz Fundacja EkoFundusz. Do tej pory działania na rzecz przywrócenia tego gatunku wsparł także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu oraz firma Wavin Metalplast-Buk Sp. z o.o., która otrzymała za to tytuł „Mecenas Ochrony Przyrody - 2004”. Pierwsze susły zostaną wypuszczone na terenie udostępnionym przez Kurię Metropolitalną w Opolu. Wszystkim partnerom i sponsorom składamy gorące podziękowanie za nieocenioną pomoc.