14 milionów na zabetonowanie susłów?

Jutro - 24 stycznia - posłowie będą głosować m.in. poprawkę do ustawy budżetowej przewidującą przeznaczenie 14 mln zł na budowę portu lotniczego w Świdniku k. Lublina, w miejscu zamieszkiwanym przez największą w Polsce kolonię susła perełkowanego, zgłoszoną do sieci Natura 2000 i chronioną na podstawie prawa polskiego i europejskiego.

Plany dotyczące tej inwestycji zamarły na kilka lat, ze względu na wycofanie się z niej właściciela gruntu - banku Pekao SA. Przyczyniły się do tego apele przesyłane przez organizacje z całej Polski, słane do władz banku (więcej na temat tej akcji TUTAJ). Dziś próby wybudowania betonowego lotniska w miejscu występowania tej kolonii powróciły w atmosferze politycznych rozgrywek.

Inwestycja ta w przypadku realizacji stanowiłaby poważne zagrożenie dla największej na terenie Wspólnoty Europejskiej kolonii ginącego gatunku zwierząt - susła perełkowanego Spermophilus suslicus). Świdnicką kolonię zamieszkuje ok. 11 tys. osobników, co stanowi 3/4 wszystkich polskich przedstawicieli tego gatunku.

Projekt budowy lotniska nie uzyskał jeszcze żadnych wymaganych prawem decyzji lokalizacyjnych, co ze względu na rangę przyrodniczą i status ochronny będzie bardzo trudne. Teren przewidziany pod budowę stanowi Projektowany Obszar o Znaczeniu Wspólnotowym Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, co według ustawy o ochronie przyrody (i przepisów wspólnotowych) oznacza, że należy traktować go tak, jakby był już obszarem istniejącym. Suseł perełkowany jest gatunkiem priorytetowym wg. Dyrektywy Siedliskowej, czyli ew. zgodę na lokalizacją szkodliwej inwestycji dopuszcza się jedynie w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa lub szczególnie ważnej potrzeby publicznej, przy czym prawo stawia wymóg uzyskania opinii Komisji Europejskiej. Dlatego rezerwowanie na taki cel niemałych środków finansowych pozbawione jest sensu ekonomicznego i jest jedynie próbą zbicia kapitału politycznego lub forsowania inwestycji znaną metodą faktów dokonanych ("Jeśli ekolodzy wstrzymają tę budowę, zmarnuje się 14 milionów!").

Przyrodnicy chroniący susły perełkowanie proszą o poparcie ich apelu o odrzucenie poprawki i odstąpienie od finansowania z budżetu państwa tej kontrowersyjnej inwestycji. Listy w tej sprawie można kierować np. pod następujące adresy: Marszalek Sejmu – fax: 022 694 22 13, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ); Przewodniczacy Klubu Parlamentarnego PiS – fax: 022 694 26 28, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ; Przewodniczacy Klubu Parlamentarnego PO: fax: 022 694 10 51, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Adresy innych klubów i poszczególnych posłów można znaleźć na stronie internetowej sejmu: www.sejm.gov.pl. Organizatorzy akcji z Towarzystwa dla Natury i Człowieka będą wdzięczni za przesyłanie informacji o podjętych działaniach także pod adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Być może znów wspólne działanie miłośników przyrody uratuje świdnickie susły.

Krzysztof Gorczyca
Towarzystwo dlaNatury i Człowieka
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.