Z lornetką wśród susłów

W połowie marca na łące w Kamieniu Śląskim (województwo opolskie) w miejscu reintrodukcji susła moręgowanego, zbudowano wieżę obserwacyjną

Stojąc na wieży, za pomocą lornetki lub lunety, będzie można podpatrywać zachowania susłów. Susły są zwierzętami kolonijnymi. Najwyższą aktywność przejawiają w ciepłe, słonecznie dni w okresie od później wiosny do wczesnej jesieni – pozostały czas przesypiają (sen zimowy może trwać ponad 7 miesięcy). Kopią nory, które mogę mieć nawet 2 metry głębokości. Podczas żerowania zwierzęta te często stają na tylnych łapach (tzw. „słupka”), aby zorientować się w otoczeniu. W momencie zagrożenia (np. gdy widzą nadchodzącego człowieka lub zbliżającego się drapieżnika) wydają charakterystyczny świst, którym sygnalizują innym osobnikom z kolonii konieczność ucieczki. Przy zachowaniu ciszy i spokoju można zaobserwować susły pożywiające się nasionami traw. Podpatrywanie tych gryzoni wymaga cierpliwości i uwagi, gdyż są bardzo płochliwe, a długość dorosłych osobników nie przekracza 25 cm.

Budowa wieży została współfinansowana ze środków Fundacji EkoFundusz oraz ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Julia Kończak