Pobudka w suślej norze

Susły moręgowane po raz kolejny udowodniły, że zasługują na tytuł śpiocha, a przysłowiu stało się zadość. Jednak wraz z nadejściem wiosny przyroda budzi się do życia i nawet na największe śpiochy w końcu nadszedł czas pobudki. W terenie znaleziono już rozkopane suśle nory, a w klatkach hodowlanych w Nowym ZOO w Poznaniu można susły zaobserwować.


Susły rozpoczynają hibernację we wrześniu. Przez całe lato gromadzą pod skórą zapasy tłuszczu, które muszą im wystarczyć nawet na 7 miesięcy - tyle potrafią przespać w ciągu roku. Jest to możliwe, ponieważ u hibernującego susła procesy życiowe zwalniają, temperatura ciała spada do zaledwie kilku stopni Celsjusza, a serce bije kilka razy na minutę.


W tym roku mija 6 lat odkąd PTOP Salamandra wypuścił pierwsze osobniki w ramach programu reintrodukcji susła moręgowanego w Polsce. Do tej pory susły moregowane wsiedlono na 3 stanowiskach: w Kamieniu Śląskim (woj. opolskie), Głębowicach (woj. dolnośląskie) oraz w Jakubowie Lubińskim (woj. dolnośląskie).


Julia Kończak