Specjaliści od susłów spotkali się w Austrii

Minęły już dwa lata od ostatniego spotkania specjalistów zajmujących się europejskimi susłami. W tym roku za organizację konferencji 5th European Ground Squirrel Meeting (EGSM 5) odpowiedzialni byli Austriacy. Odbyła się ona w dniach 2-5 egsm 5 października w miejscowości Rust nad Jeziorem Nezyderskim (Neusiedler See) we wschodniej Austrii, znanej między innymi z dużego skupiska bociana białego oraz produkcji win.
Uczestnicy przygotowali bardzo ciekawe prezentacje o pięciu gatunkach susłów: moręgowanym, perełkowanym, żółtym, czerwonolicym i anatolijskim. Poruszane przez nich zagadnienia dotyczyły między innymi ekologii, hibernacji, ochrony oraz zasięgu geograficznego - obecnie i w przeszłości. Dużo uwagi poświęcono zmniejszaniu się populacji susła moręgowanego w Europie oraz jej głównym przyczynom: zanikowi naturalnych siedlisk oraz fragmentacji środowiska. Nasze Towarzystwo reprezentowały dwie osoby. Na sesji posterowej przedstawiliśmy podsumowanie 10 lat programu reintrodukcji w Polsce (tytuł posteru: „Ten years of European-ground-squirrel reintroduction in Poland).
znak na polu
Ostatniego dnia konferencji wzięliśmy udział w wycieczce do Parku Narodowego Neusiedler See – Seewinkel oraz na pole kempingowe, na którym... żyją susły moręgowane! Ku naszej radości część zwierząt nie rozpoczęła jeszcze hibernacji i można je było obserwować pomiędzy domkami letniskowymi.

Europejska konferencja poświęcona susłom odbywa się co dwa lata. Poprzednie EGSM było organizowane przez PTOP „Salamandra” w Kamieniu Śląskim, w sąsiedztwie jednego ze stanowisk susłów. Pierwsza miała miejsce w 2006 r. na Węgrzech, druga w 2008 r. w Republice Czeskiej, a trzecia w 2010 r. w Turcji. 

Julia Kończak

logo ckps nfosigw 600