Bardzo słoneczna, wiosenna, pozytywnie nastrajająca pogoda umilała 6 kwietnia uczestnikom (ok. 70) etapu wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych „Ssaki Polski” zmaganie się z przygotowanymi przez PTOP „Salamandra” pytaniami. Po raz kolejny gościny udzielił nam Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 na os. Czecha w Poznaniu, za co nieustająco serdecznie dziękujemy.
Jak zwykle – uczniowie najpierw odpowiadali na pytania testowe. „W której części Polski nie spotkamy żubra na wolności?”, „Jak nazywamy samicę łosia?”, „Czym głównie odżywia się borsuk?”, „Który z nietoperzy odbywa często gody w wyższych partiach wysokich budynków?”, „Kiedy linieje foka szara?” – to tylko niektóre z mammologicznych zagadnień, o które pytaliśmy.
Z uwagi na tę samą liczbę punktów (17) uzyskanych przez następujących uczniów: Martyna Janiszewska, Oliwier Stróżyński, Antoni Mrowiński, Mateusz Frąckowiak, trzeba było przeprowadzić dogrywkę, w której oprócz klasycznych pytań testowych pojawiło się niełatwe pytanie praktyczne. Trzeba było rozpoznać na zdjęciu... mroczka posrebrzanego (brawa dla Martyny! :).
Ostatecznie do finału zakwalifikowano następujące osoby:
Wiktoria Rabiega (liczba pkt. uzyskanych w teście - 24, czyli maksymalna!), Gimnazjum nr 4 w Lesznie
Jaromir Nagły (21), Szkoła Podstawowa nr 1 w Lesznie
Aleksandra Stępień (20), Gimnazjum nr 58 w Poznaniu
Marcelina Wawrzyniak (18), ZSP nr 3 w Pleszewie
Mateusz Pawlik (18), Szkoła Podstawowa w Trzcinicy
Agata Dzioba (18), Szkoła Podstawowa w Sławianowie
Aleksander Wruk (18), Szkoła Podstawowa nr 1 w Poznaniu
Martyna Janiszewska (17), Szkoła Podstawowa nr 5 w Luboniu
Oliwier Stróżyński (17), Szkoła Podstawowa nr 5 w Luboniu
Antoni Mrowiński (17), Szkoła Podstawowa nr 19 w Poznaniu
Finaliści bez mała perfekcyjnie (co nas niesamowicie cieszy) rozpoznali na zdjęciu mopka, po głosie – sarnę, po opisie – ryjówkę średnią. Poza tym – doskonale wiedzieli, że bobry nie zasypiają na zimę, są aktywne głównie w nocy oraz żyją w grupach rodzinnych, a gatunkiem nietoperza, który poluje zazwyczaj nad wodami jest nocek rudy. Z uwagi na wyrównany poziom wiedzy nie obyło się bez dogrywki, którą przeprowadzono pomiędzy uczniami: Jaromir Nagły, Aleksandra Stępień, Marcelina Wawrzyniak, Agata Dzioba. Na podstawie liczby punktów uzyskanych w finale i dogrywce zakwalifikowano do ścisłego finału następujące osoby: Wiktoria Rabiega, Aleksander Wruk, Jaromir Nagły.
W ścisłym finale trzeba było rozpoznać na zdjęciu nietoperza (borowiec), na podstawie głosu – jelenia, a po opisie – mysz zielną. Ponadto należało przyporządkować gatunki zwierząt do rysunków tropów i wykazać się wiedzą z biologii niedźwiedzia. Różnice w punktacji uczestników ścisłego finału były niewielkie. Uzyskali poniżej przedstawioną punktację, a tym samym – zajęli następujące miejsca w konkursie:
I miejsce
Jaromir Nagły (8 pkt.) (na zdjęciu poniżej pierwszy od lewej)
II miejsce
Wiktoria Rabiega (7 pkt.) (zwyciężczyni zeszłorocznego konkursu)
III miejsce
Aleksander Wruk (6 pkt.)
Fot. Ola Lange
Gratulujemy serdecznie laureatom i ich nauczycielom! :)
I niezmiennie stoimy na stanowisku, że dodatkowym (a może głównym...?) zwycięzcą w tym konkursie (a w zasadzie - zwyciężczynią) jest przyroda.
Fot. Ola Lange
Polskie Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” dziękuje osobom oraz instytucjom, które wsparły organizację Konkursu:
- wolontariuszom;
- Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu (gospodarzowi etapu wojewódzkiego): Dyrektorowi – Panu Markowi Kordusowi, nauczycielce – Pani Annie Kwaśniak, Pani Joannie Gorzejewskiej oraz Panu Piotrowi Szymkowiakowi;
- Tomaszowi Skorupce i Marcie Kepel za udostępnienie zdjęć, Tomaszowi Ogrodowczykowi za udostępnienie nagrań;
- partnerowi Konkursu;
- pozostałym firmom wspierającym.
Ewa Olejnik
Partner: Fundacja Veolia Polska
Pozostałe firmy wspierające: