W dniu 25 marca 2023 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu odbył się etap wojewódzki Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Szkół Podstawowych pt. „Płazy i gady Polski”. Wzięło w nim udział 93 uczniów.
Pierwsza część - pisemna, składała sie z pytań testu wyboru oraz pytań polegających na określaniu prawdziwości zdań. Trzeba było wiedzieć m.in. w jakim środowisku występuje zazwyczaj padalec, jaką barwę w okresie godowym przybiera podgardle samca żaby trawnej, w jakich miejscach zaskrońce zwyczajne mogą składać jaja i czy to prawda, że salamandra plamista odżywia się głównie chrząszczami a rzekotka drzewna nie wydaje głosów godowych. Po części pisemnej przeprowadzono dogrywkę w celu wyłonienia dziesiątki finalistów. Wzięło w niej udział aż 12 osób, które zdobyły w teście 17 pkt. Z tej dużej grupy trzeba było wybrać tylko jedną osobę, więc emocje były spore. Zarówno dla uczestników jak i dla organizatorów, ponieważ dopiero dzieiąte pytanie rozstrzygnęło kto ma przejsć do kolejnego etapu!
Ostatecznie, na podstawie testu i dogrywki zakwalifikowano do finału następujące osoby:
Szymon Ostrowski, Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchym Lesie, (19 pkt. uzyskanych w teście)
Dominik Kuliński, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borku Wlkp. (19 pkt.)
Aleksandra Woźniak, Szkoła Podstawowa nr 1 w Poznaniu, (18 pkt.)
Małgorzata Wruk, Szkoła Podstawowa nr 1 w Poznaniu, (18 pkt.)
Malwina Zadoń, Szkoła Podstawowa w Grodzisku Wlpk., (18 pkt. uzyskanych w teście)
Agata Adamska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Śremie (18 pkt.)
Jakub Matusiak, Szkoła Podstawowa nr 3 w Pleszewie (18 pkt.)
Zofia Chalak, Szkoła Podstawowa nr 1 w Szamotułach (18 pkt.)
Gabriela Suchomska, Szkoła Podstawowa nr 1 w Plewiskach (18 pkt.)
Martyna Bodzianowska, Szkoła Podstawowa w Tomicach (17 pkt.)
Finał to jak zwykle pytaniowa nieco wyższa "szkoła jazdy". Finaliści wykazywali się m.in. znajomością głosów wydawanych przez płazy i rozpoznawali węża Eskulapa oraz rzekotkę drzewną na podstawie zdjęć. Trzeba było także wiedzieć czy to prawda, że samce żab moczarowych mają niebieski kolor skóry przez okres ok. dwóch miesięcy a młode żółwi błotnych wylęgają się z jaj zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja.
W celu wyłonienia uczestników ścisłego finału konieczne było przeprowadzenie dogrywki, która tym razem na szczęście składała sie tylko z trzech pytań.
Do ścisłego finału zakwalifikowali się:
Małgorzata Wruk
Szymon Ostrowski
Zofia Chalak
Borąc pod uwagę punktację uzyskaną w finale oraz w ścisłym finale laureaci zajęli następujące miejsca w etapie wojewódzkim Konkursu:
I MIEJSCE
Szymon Ostrowski
Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchym Lesie
Zofia Chalak
Szkoła Podstawowa nr 1 w Szamotułach
II MIEJSCE
Małgorzata Wruk
Szkoła Podstawowa nr 1 w Poznaniu
III MIEJSCE
Malwina Zadoń
Szkoła Podstawowa w Grodzisku Wlpk.
Gabriela Suchomska
Szkoła Podstawowa nr 1 w Plewiskach
Na zdjęciu od lewej: Dominik Kuliński, Agata Adamska, Jakub Matusiak, Aleksandra Woźniak, Małgorzata Wruk, Zofia Chalak (I miejsce), organizatorka Konkursu - Ewa Olejnik, Gabriela Suchomska, Malwina Zadoń, Martyna Bodzianowska, Szymon Ostrowski (I miejsce). Fot. Aleksandra Lange.
IV MIEJSCE
Dominik Kuliński
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borku Wlkp
Aleksandra Woźniak
Szkoła Podstawowa nr 1 w Poznaniu
V MIEJSCE
Agata Adamska
Szkoła Podstawowa nr 2 w Śremie
Martyna Bodzianowska
Szkoła Podstawowa w Tomicach
VI MIEJSCE
Jakub Matusiak
Szkoła Podstawowa nr 3 w Pleszewie
GRATULUJEMY! :)
Wszyscy laureaci wyszli z Konkursu z jak zwykle Bardzo Ciężkimi Torbami Pełnymi Książek :). Również ich nauczyciele otrzymali publikację o tematyce przyrodniczej.
Serdecznie dziękujemy Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 4 za udostępnienie pomieszczeń szkoły i pomoc w organizacji etapu wojewódzkiego. Jesteśmy też wdzięczni całej gromadzie wolontariuszy za zaangażowanie w przeprowadzenie imprezy.
Jak zwykle etap wojewódzki pozwolił na spotkanie kilku grup pasjonatów - zainteresowanych przyrodą uczniów, oddanych swojej pracy nauczycieli, zaangazowanych w działania "Salamandry" wolontariuszy. A do wszystkich uśmiechała się wiosennie budząca sie do życia PRZYRODA :)
Ewa Olejnik
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.