Etap wojewódzki Konkursu "Ssaki Polski" za nami

29 marca 2014 r., w piękny wiosenny dzień, do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu przyjechało 47 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa wielkopolskiego, aby walczyć o tytuł najlepszego młodego mammologa. Były to osoby, które najlepiej napisały test etapu szkolnego Konkursu Przyrodniczego dla Szkół Ponadgimnazjalnych pt. „Ssaki Polski”, organizowanego przez PTOP „Salamandra” w roku szkolnym 2013/2014. Tradycyjnie już, uczestnicy etapu wojewódzkiego najpierw odpowiadali na pytania testowe. Musieli wiedzieć m.in. który z naszych nietoperzy podczas hibernacji owija się błonami skrzydłowymi, skąd pochodzi jenot, kiedy zwykle odbywa się rykowisko jeleni oraz w jakim głównie środowisku występuje koszatka.. Ponieważ większość uczestników prezentowała bardzo wysoki, wyrównany poziom, impreza obfitowała w dogrywki. Aby wyłonić dziesiątkę finalistów, trzeba było przeprowadzić dogrywkę pomiędzy osobami, które zdobyły po 20 punktów. Były to: Alicja Sukiennik, Julia Duda,  Emilia Kosińska i Jan Maciorowski. Ostatecznie w finale uczestniczyli:

 • Jakub Bień (I Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu)
 • Zuzanna Czepiżak (Liceum Ogólnokształcące w Nowym Tomyślu)
 • Julia Duda (I Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu)
 • Mikołaj Dziedzic (Liceum Ogólnokształcące w Trzciance)
 • Martyna Frątczak (Liceum Ogólnokształcące im. Św. Marii Magdaleny)
 • Kinga Łożyńska (I Liceum Ogólnokształcące w Chodzieży)
 • Jan Maciorowski (Publiczne LO Zakonu Pijarów w Poznaniu)
 • Malwina Malinowska (I Liceum Ogólnokształcące w Pile)
 • Alicja Olejnik (III Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu)
 • Kamil Roguski (Zespół Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu)

W finale uczestnicy musieli podać nazwę gatunkową najmniejszego z występujących w Polsce gryzoni, odpowiedzieć na pytanie kiedy została odkryta darniówka tatrzańska oraz rozpoznawali gatunki na podstawie zdjęć, tropów i głosów.

Z uwagi na uzyskanie tej samej liczby punktów (7) przez uczniów: Martyna Frątczak, Malwina Malinowska i Julia Duda, znów konieczna była dogrywka. Po jej przeprowadzeniu, w ścisłym finale znaleźli się: Mikołaj Dziedzic, Martyna Frątczak, Kamil Roguski.

I znów - uczestnicy ścisłego finału wykazali się bardzo wyrównanym poziomem wiedzy. Prawie wszyscy znali nazwę gatunku myszy, która występuje w Polsce tylko na południu kraju i podlega u nas ochronie częściowej, potrafili rozpoznać na zdjęciach orzesznicę i nornicę rudą czy przyporządkować nazwę gatunku ssaka do rysunku... odchodów. Po raz kolejny tego dnia nie obyło się więc bez dogrywki, do której przystąpili Mikołaj i Kamil. Różnicą jednego punktu Kamil pokonał Mikołaja i ostatecznie uczniowie zajęli następujące miejsca:

I miejsce - Martyna Frątczak
II miejsce - Kamil Roguski (pierwszy z lewej)
III miejsce - Mikołaj Dziedzic

IMG 1349

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz ich nauczycielom!

Polskie Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” dziękuje instytucjom oraz osobom, które wsparły organizację Konkursu:

 • wolontariuszom;
 • Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu (gospodarzowi etapu wojewódzkiego): Dyrektorowi – Panu Markowi Kordusowi, nauczycielkom – Pani Joannie Gorzejewskiej i Annie Kwaśniak oraz Panu Piotrowi Szymkowiakowi;
 • sponsorom Konkursu: Urzędowi Miasta Poznania, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz nadleśnictwom z województwa wielkopolskiego.