Garście pełne nietoperzy

karton W dniu 28 stycznia 2016 r. do biura PTOP „Salamandra” trafiła nietypowa paczka. Zawierała kilogram nietoperzy.

Podczas remontu w miejscowości Opalenica znaleziono całe zgrupowanie hibernujących karlików malutkich. Ich schronienie uległo zniszczeniu. Zostały zebrane do kartonu i zawiezione do szkoły w Kopankach, gdyż ktoś pamiętał, że tam na strychu bywają nietoperze. Dyrektor szkoły zadzwonił do „Salamandry”. Powiadomiony o sprawie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu w ciągu jednego dnia wydał nam stosowne zezwolenie na przejęcie i zaopiekowanie się tymi zwierzętami.

wzory W kartonie, który do nas trafił, znajdowało się 237 karlików. Niestety, 5 z nich było już martwych. Doznały zbyt poważnych urazów podczas przypadkowego niszczenia ich schronienia przez ekipę remontową. Mamy nadzieję, że resztę uda się uratować. Kilka, które były w słabszej kondycji, zatrzymaliśmy i zostaną nieco podkarmione. Reszta została umieszczona w specjalnych skrzynkach w jednym z dużych zimowisk nietoperzy znajdujących się pod opieką naszego Towarzystwa. Będziemy ich regularnie doglądać, a wiosną zostaną zapewne wypuszczone w okolicach Opalenicy – tam skąd pochodzą.

zeby Karliki malutkie to jedne z najmniejszych polskich ssaków. Przeciętna waga zwierząt, które do nas trafiły, wynosiła 5 g. Podczas przekładania nietoperzy do skrzynek hibernacyjnych w dłoni mieściło się bez problemu nawet dziesięć przytulonych do siebie zwierząt.

przekladanie