Zagłosuj na nocka!

Myotis-myotis Słynny serwis fotografii przyrodniczej ARKive z okazji Walentynek organizuje kampanię, w ramach której chce popularyzować gatunki mało atrakcyjne lub nielubiane. W tym celu zaprosili organizacje z całego świata, aby zaproponowały swoje typy. Można je zobaczyć na stronie serwisu.

Do udziału w akcji została też zaproszona „Salamandra”. Zaproponowaliśmy nocka dużego. W sumie różne organizacje zgłosiły 6 różnych gatunków nietoperzy – w tym trzy europejskie. Internauci mogą głosować na roślinę lub zwierzę, które ich zdaniem szczególnie zasługuje na poprawę wizerunku w społeczeństwie.

Oczywiście my zachęcamy do głosowania na nocka dużego. Większość ludzi odnosi się do nietoperzy z rezerwą, sądząc że wszystkie są czarne i do siebie podobne. Nocek duży to jeden z największych gatunków nietoperzy w naszym kraju. Ma biały brzuszek i jasnokremowy grzbiet. Ten niezwykły nietoperz poluje głównie zbierając chrząszcze z ziemi. W Polsce zakłada kolonie rozrodcze niemal wyłącznie na obszernych strychach, a zimuje w dużych, dobrze izolowanych podziemiach. Bez naszej pomocy gatunek ten będzie miał kłopoty z przetrwaniem, gdyż w naszym krajobrazie znikają schronienia, które mógłby wykorzystywać.

Głosować można do 14 lutego. Zachęcamy do zabawy, która pomoże zwrócić uwagę na gatunki nieznane i niedoceniane.