Mroczak posrebrzany zwiastuje jesień

posrebrzany-w Co roku od października do grudnia organizacje zajmujące się ochroną przyrody otrzymują liczne informacje o pojawie nietoperzy w mieszkaniach na wysokich piętrach budynków. Są to niemal zawsze mroczaki posrebrzane, które na takich wysokich „skałach” odbywają gody. W tym roku pierwsze zgłoszenie wpłynęło pod koniec września.

Pierwsze w tym sezonie zgłoszenie mroczaka posrebrzanego (dawniejsza i wciąż popularna nazwa to mroczek posrebrzany) przyrodnicy z PTOP „Salamandra” otrzymali 28 września. Zdrowa, tłuściutka, młoda samiczka została znaleziona na korytarzu poznańskiego akademika „Danuśka”. Dzielni studenci Uniwersytetu Przyrodniczego uratowali ją przed zakusami sprzątaczek, które proponowały uśmiercenie Bogu ducha winnego stworzenia. Fachowo zapakowany do pudełka nietoperz został odebrany przez jedną z chiropterolożek z Towarzystwa (Martę) i wieczorem tego samego dnia wypuszczony na wolność (na zdjęciu – na sekundę przed odlotem).

We wrześniu większość zgłoszeń dotyczących nietoperzy odbieranych przez „Salamandrę” dotyczy karlików. Obecnie trwają gody wielu europejskich gatunków nietoperzy, a karliki większe odbywają sezonową wędrówkę na zimowiska w cieplejszych rejonach kontynentu. Czasami, podczas tej podróży, potrafią zatrzymać się na kilka dni na odpoczynek. Bywa, że wybierają na niego nieosłonięte miejsce – np. fasady budynków (zwykle do kilkunastu metrów nad ziemią), gdzie są widoczne na ludzi. Fala zgłoszeń mroczaków posrebrzanych, które zimują w Polsce, nadchodzi zwykle dopiero w połowie października.

Przez większość tego roku interwencje dotyczące nietoperzy prowadzone przez PTOP „Salamandra” były możliwe dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Poznania. Te środki już się jednak wyczerpały. Dziś decyzję o sfinansowaniu dodatkowej puli jesiennych interwencji nietoperzowych podjęła firma Veolia. Dzięki temu wolontariusze i specjaliści z PTOP „Salamandra” mogą liczyć na zwrot kosztów przejazdów, a w razie potrzeby także np. karmy dla mroczków, karlików, borowców, gacków czy nocków. Dziękujemy w imieniu nietoperzy, mieszkańców powiatu poznańskiego oraz swoim.


Jesienne interwencje nietoperzowe PTOP "Salamandra" wspiera  veolia