Poznański Budżet Obywatelski – rekomendujemy azyl dla zwierząt!

szpitalik4a Do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018 zgłoszono wiele projektów związanych z ochroną przyrody i szeroko pojętą ochroną środowiska. Spośród projektów ogólnomiejskich chcielibyśmy zarekomendować Azyl dla ocalonych zwierząt.

Do 30 października trwa głosowanie nad projektami Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Ponieważ wśród zgłoszonych projektów jest wiele cennych inicjatyw, nie rekomendujemy żadnych projektów rejonowych. Liczymy, że pochodzący z poznania czytelnicy naszego serwisu uwzględnią wśród popieranych inicjatyw co najmniej jeden związany z ochroną przyrody.

Postanowiliśmy jednak zdecydowanie zarekomendować jeden projekt ogólnomiejski: „Azyl dla ocalonych zwierząt” (nr 33). Brak takiego miejsca w Poznaniu sprawia, że wiele działań związanych z ochroną zagrożonych gatunków (rodzimych i obcych) jest bardzo utrudnione. Przykładowo organy powołane do egzekucji prawa powstrzymują się od podejmowania interwencji dotyczących nielegalnie lub z złych warunkach przetrzymywanych żywych zwierząt z gatunków dziko żyjących, gdyż w razie ich zatrzymania nie ma miejsca, do którego można je przekazać. Także w przypadku rannych czy osłabionych zwierząt z gatunków chronionych, albo z gatunków obcych czy inwazyjnych – pilnie potrzebny jest azyl zlokalizowany w centrum Wielkopolskie, gdzie można by je przekazać ze świadomością, że zostaną otoczone odpowiednią opieką. PTOP „Salamandra” stara się w takich sprawach pomagać (np. w odniesieniu do nietoperzy), ale nasze możliwości są ograniczone.
Dlatego PTOP „Salamandra” gorąco zachęca miłośników przyrody do poparcie tej bardzo potrzebnej inicjatywy. Jesteśmy przekonani, że poznańskie Zoo. w którym azyl ten ma powstać, gwarantuje jego właściwe funkcjonowanie. Jednocześnie ze swej strony deklarujemy gotowość naszej pomocy, w tym merytorycznej, przy tworzeniu i prowadzeniu tego ośrodka.

Głosy na ten i inne projekty można oddawać do 30.X.2017 TUTAJ.

Każdy mieszkaniec Poznania może oddać głos na jeden projekt ogólnomiejski oraz dwa projekty rejonowe. Pokaż, że nie jest ci obojętne, co się dzieje w twoim mieście, oraz że leży ci na sercu dobro przyrody.

DSCN0564-kw